Chiny budują gigantyczny akcelerator cząstek - co z tego wyniknie?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Wielki Zderzacz Hadronów, duma Europy i największy akcelerator cząstek na Ziemi, może wkrótce zostać przyćmiony przez nowy, jeszcze potężniejszy obiekt w Chinach. Według najnowszych doniesień, Państwo Środka jest na dobrej drodze do zbudowania gigantycznego akceleratora, który swoimi rozmiarami znacznie przewyższy europejską konstrukcję.

 

 

Eliezer Rabinovici, główny przedstawiciel CERN-u i profesor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, nie ma wątpliwości, że Chiny są w stanie zrealizować tak ambitne przedsięwzięcie. Projekt noszący nazwę CEPC (Circular Electron Positron Collider) ma oszałamiający budżet wynoszący aż 36 miliardów juanów, czyli niemal 20 miliardów złotych. Efektem końcowym będzie stworzenie placówki, przy której Wielki Zderzacz Hadronów będzie wyglądał jak młodszy brat - mowa bowiem o akceleratorze o obwodzie aż 100 kilometrów.

 

Celem funkcjonowania tak potężnego sprzętu jest wytwarzanie słynnych bozonów Higgsa, zwanych również boskimi cząstkami. Opinie na temat realizacji tego projektu są jednak podzielone. Z jednej strony Rabinovici wskazuje na realną możliwość budowy gigantycznego zderzacza, z drugiej zaś pojawiają się głosy krytyczne, m.in. od laureata Nagrody Nobla, Yang Chen-Ninga. Według niego Chiny mają inne priorytety, takie jak wzrost gospodarczy i ochrona środowiska.

 

Prezes CERN-u podkreśla jednak, że chińscy fizycy przez lata zgromadzili cenne doświadczenie, które teraz może zaprocentować. Co więcej, projekt CEPC ma być wspierany przez różne kraje, w tym państwa europejskie i Stany Zjednoczone - odwiecznego rywala Chin.

 

Ostateczna decyzja w sprawie realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia wciąż nie zapadła. Chińskie władze mają wkrótce przedstawić konkretny plan działania, a jeśli dotychczasowe doniesienia się potwierdzą, to prace budowlane ruszyłyby już za trzy lata. Teoretyczne opracowania poświęcone CEPC powstały z udziałem ponad 1000 naukowców z 24 krajów.

 

Jeśli Chinom uda się zrealizować ten projekt, Europa może utracić swój naukowy tron. Największy akcelerator cząstek na świecie powstanie gdzie indziej, a Wielki Zderzacz Hadronów, do tej pory duma Starego Kontynentu, zostanie przyćmiony przez jeszcze potężniejszą konstrukcję.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Co odkryli w

Co odkryli w

akceleratorze cząstek, ze wydają takie ogromne sumy , przeciez nikt nie wydaje takich sum aby odnależć Bozon Higgsa ,

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Skomentuj