Chińskim satelita rozpadł się po zderzeniu z nieznanym obiektem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W marcu 2021 roku, Eskadra Kontroli Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, informowała o rozpadzie Yunhai 1-02, chińskiego satelity wojskowego, który został wystrzelony na orbitę we wrześniu 2019 roku. Nie było wówczas jasne, czy statek poniósł jakąś awarię lub czy zderzył się z czymś na orbicie. Wspomniany incydent, to najpoważniejsza kolizja orbitalna od 2009 roku.

Teraz wiemy, że to drugie wyjaśnienie jest poprawne, dzięki śledztwu prowadzonemu przez astrofizyka, Jonathana McDowell'a z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zdaniem naukowca, chiński satelita Yunhai 1-02 prawdopodobnie zderzył się z częścią rosyjskiej rakiety Zenit 2, która wystrzeliła satelitę szpiegowskiego w 1996 roku. W dniu zdarzenia, obydwa obiekty znajdowały się w odległości 1 kilometra co znajduje się w granicy błędu statystycznego.

McDowell ustalił, że obydwa obiekty znajdowały się blisko siebie na początku tego roku. Co zaskakujące, wydaje się, że satelita Yunhai przetrwał to zderzenie i nadal przesyła sygnały radiowe. Nie jest jasne, czy nadal może ona wykonywać zadanie, do którego została zbudowana Kolizja, stworzyła 37 nowych śmieci kosmicznych, które mogą zagrozić innym satelitom a nawet Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Borsuk183

Matis, a idź pan w ch... z

Matis, a idź pan w ch... z takimi farmazonami! Satelita rozpadł się ale jednak przetrwał i nadal przesyła sygnały radiowe... Ty to chłopie czytasz przed opublikowaniem? Wracaj do tych mebli ogrodowych, tam takich baboli nie było. 

Portret użytkownika Kwazar

No,bo to było takie UFO. W

No,bo to było takie UFO. W kosmosie pełno tego śmiecia,meteorytów i kamoli różnych lata i czasami co na coś natrafi.No i mamy potem  "nieznany" obiekt Lol Oczywiśćie że nie da się go poznać. Rymnął a dupnął i zepsuł i dalej sobie poleciał UFO jedne ! 

Skomentuj