Kategorie:
Sztuczna inteligencja z całą pewnością odmieni nasz świat. Jednak to tylko i wyłącznie od ludzi zależy, czy ten świat będzie lepszy, czy też wręcz przeciwnie. Niestety sztuczna inteligencja jest coraz częściej postrzegana jako narzędzie, które może zupełnie odmienić sposób prowadzenia wojen.
Inteligentne systemy zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Największe mocarstwa od lat integrują sztuczną inteligencję z technologiami wojennymi. W ten sposób powstają jeszcze bardziej zabójcze machiny wojenne. Chiny nie ukrywają, że chcą zostać liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Na tej samej zasadzie Państwo Środka chce odbudować swoją marynarkę wojenną. Chińscy naukowcy informują, że w tym celu pracują nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji na pokład atomowych okrętów podwodnych, która ma zastąpić przestarzałe systemy komputerowe.
Sztuczna sieć neuronowa ma przede wszystkim pomagać załodze okrętu w podejmowaniu decyzji podczas rutynowych operacji i działań wojennych. System będzie przetwarzać duże ilości danych pozyskiwanych z czujników okrętu podwodnego lub innych systemów obserwacyjnych. Technologia pozwoli szybciej i skuteczniej wykrywać wrogie jednostki, zwiększy wydajność i czujność załogi oraz zastąpi ją w niektórych czynnościach.
Prawdopodobnie jest to krok w kierunku pierwszych bezzałogowych okrętów podwodnych sterowanych zdalnie, lub takich, które będą obsługiwane przez sztuczną inteligencję. Chińscy naukowcy wskazują, że armia nie będzie zmniejszać liczebności załóg gdy powstaną nowe inteligentne systemy komputerowe dla okrętów podwodnych. Człowiek wciąż będzie decydował o najważniejszych kwestiach, takich jak np. atak na jednostkę wroga, choć z biegiem czasu nie można wykluczyć, że Chiny zainteresują się kompletną autonomizacją swoich okrętów. Istnieje możliwość zhakowania pokładowych systemów komputerowych, lecz Chiny prawdopodobnie będą próbowały rozwiązać ten problem stosując kryptografię kwantową.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Skomentuj