Chińskie atomowe okręty podwodne otrzymają sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Źródło: People's Liberation Army Navy

Sztuczna inteligencja z całą pewnością odmieni nasz świat. Jednak to tylko i wyłącznie od ludzi zależy, czy ten świat będzie lepszy, czy też wręcz przeciwnie. Niestety sztuczna inteligencja jest coraz częściej postrzegana jako narzędzie, które może zupełnie odmienić sposób prowadzenia wojen.

 

Inteligentne systemy zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Największe mocarstwa od lat integrują sztuczną inteligencję z technologiami wojennymi. W ten sposób powstają jeszcze bardziej zabójcze machiny wojenne. Chiny nie ukrywają, że chcą zostać liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Na tej samej zasadzie Państwo Środka chce odbudować swoją marynarkę wojenną. Chińscy naukowcy informują, że w tym celu pracują nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji na pokład atomowych okrętów podwodnych, która ma zastąpić przestarzałe systemy komputerowe.

 

Sztuczna sieć neuronowa ma przede wszystkim pomagać załodze okrętu w podejmowaniu decyzji podczas rutynowych operacji i działań wojennych. System będzie przetwarzać duże ilości danych pozyskiwanych z czujników okrętu podwodnego lub innych systemów obserwacyjnych. Technologia pozwoli szybciej i skuteczniej wykrywać wrogie jednostki, zwiększy wydajność i czujność załogi oraz zastąpi ją w niektórych czynnościach.

Prawdopodobnie jest to krok w kierunku pierwszych bezzałogowych okrętów podwodnych sterowanych zdalnie, lub takich, które będą obsługiwane przez sztuczną inteligencję. Chińscy naukowcy wskazują, że armia nie będzie zmniejszać liczebności załóg gdy powstaną nowe inteligentne systemy komputerowe dla okrętów podwodnych. Człowiek wciąż będzie decydował o najważniejszych kwestiach, takich jak np. atak na jednostkę wroga, choć z biegiem czasu nie można wykluczyć, że Chiny zainteresują się kompletną autonomizacją swoich okrętów. Istnieje możliwość zhakowania pokładowych systemów komputerowych, lecz Chiny prawdopodobnie będą próbowały rozwiązać ten problem stosując kryptografię kwantową.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dd

Sztuczna inteligencja już

Sztuczna inteligencja już dawno decyduje o wielu sprawach. Choćby gra na giełdach to już wyścigi stucznej inteligencji.

Jak tylko człowiek może decydować o celu działania takiej inteligencji to jeszcze nie jest źle, ale z drugiej strony sztuczna inteligencja powinna być samodzielna w podejmowaniu decyzji, a to już zabawa w terminatora.

Portret użytkownika alojzy

I sztuczna inteligencja,

I sztuczna inteligencja, która miała służyć normalnym ludziom, od początku została wykorzystana i skażona przez cholerne wojsko. Od samego początku jest uczona psychopatycznych i paranoicznych reakcji które wciskają jej "do głowy" stada zdegenerowanych generałów. Potem przejdzie do normalnych ludzi z całym bagażem podstawowych "reakcji" wtłoczonych przez wojskowych psychopatów (bo kogo potem będzie stać na tworzenie nowej architektury i uczenie od nowa normalnych działań, skoro wszelkie pieniądze zabiera wojsko, bankierzy i politycy?).
Coś jak ludzki grzech pierworodny przeniesiony na maszyny, który sprawia, że wszystko co człowiek stworzy od razu skażone jest śmiercią, zniewoleniem i zabijaniem.
Może i książki typu biblia mają rację, a jeżeli mają to co z tego, skoro przedstawione są jak bajka ( z bogiem zaglądającym pod kołdry) zamiast jako zbiór podstawowych praw przyrody: twardych, prostych, sprawiedliwych, sięgających od tysięcy lat wstecz do tysięcy lat naprzód, symetrycznych i logicznych jak cholerna matematyka?
Nigdy nie pomyślałem, że będę musiał sztuczną inteligencję rozpatrywać w karegoriach religijno-filozoficznych zamiast wyłącznie użytkowych. Że też ci ludzie muszą od samego startu wszystko tak koncertowo spier.olić.

Skomentuj