Chiński reaktor fuzyjny ustanowił światowy rekord temperatury plazmy

Kategorie: 

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Chiny są prawdopodobnie najbliżej kontrolowanej fuzji jądrowej ze wszystkich państw na świecie. Tamtejsi naukowcy bardzo aktywnie pracują nad sztucznym słońcem. Instytut Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei powiadomił właśnie o prawdziwym przełomie – w reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się rozgrzać plazmę do rekordowej temperatury.

 

Podczas eksperymentu, który trwał przez 4 miesiące, naukowcy zdołali utrzymać w polu magnetycznym plazmę o temperaturze ponad 100 milionów stopni Celsjusza. To jest aż 7 razy więcej od temperatury, panującej we wnętrzu Słońca. W ten sposób, chińscy naukowcy pobili swój własny rekord z 2016 roku, gdy plazma w reaktorze EAST została rozgrzana do 50 milionów stopni Celsjusza.

 

Chiny rywalizują na polu kontrolowanej fuzji jądrowej z innymi państwami i zdecydowanie wychodzą na prowadzenie. Uzyskanie tak wysokiej temperatury plazmy to wielki postęp w pracach nad sztucznym słońcem, które może zapewnić światu źródło nieograniczonej i taniej energii.

Oczywiście to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym celem jest podtrzymanie plazmy o temperaturze 100 milionów stopni Celsjusza przez prawie 17 minut. Jest to ogromne wyzwanie, biorąc pod uwagę, że w 2016 roku w reaktorze EAST udało się podtrzymać plazmę przez 102 sekundy.

 

Na kolejny przełom prawdopodobnie będziemy musieli poczekać kolejne kilka lat. Jednak widać ewidentnie, że Chiny mocno brną do przodu. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że tamtejsi naukowcy jako pierwsi zbudują funkcjonalne sztuczne słońce.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zxc

Słońce w środku jest

Słońce w środku jest metaliczne, zbudowane z pierwiastków do 157 do 159, to one dostarczają energii poprzez "atomowy piec", proszę nie pisać fantomów jak się nie wie jak jest zbudowany nasz układ słoneczny w rzeczywistości.... to co uczą nie do końca jest prawdą, bo owce nie powinny znać prawdy, bo po co im ona... trawa wystarczy Smile

Portret użytkownika 10Λ18

Interesuące. Przy czym nie

Interesujące. Przy czym nie powinieneś mieć pretensji do autorów, to co głosisz to wiedza nieoficjalna, niszowa. Skąd więc ktokolwiek ma miec o tym pojecie? Przy czym, rzeczywiście to wydaje się może mieć sens.

Portret użytkownika Dr Piotr

Specem nie jestem, ale do

Specem nie jestem, ale do jakiej temperatury to trzeba rozgrzać i ile podtrzymywać, żeby zaczęło funkcjonować dalej samoistnie i stabilnie? Rozgrzali już do temperatury większej niż na słońcu, utrzymali kilkadziesiąt sekund i dalej nieastabilne i nie działa, czy może zasilanie do podtrzymania im się skończyło?Póki co wydatek energetyczny na podtrzymanie reakcji jest większy od potencjalnie możliwego do pobrania. Hymmm.

Portret użytkownika ya

Źródło energii dla swiata? To

Źródło energii dla swiata? To będzie źródło energii dla Chin. Poza tym sprzedaż technologii przyniesie duże dochody. Być może Chińczycy będą tę technologię ściśle kontrolować i tylko oni będą zdolni do jej wykorzystania.

Skomentuj