Chińska stacja Tiangun-1 traci wysokość, ale nadal nie wiadomo gdzie i kiedy spadnie

Kategorie: 

Źródło: materiały prasowe

W dniu 12 marca, perygeum podlegającej deorbitacji chińskiej stacji kosmicznej TianGong-1, zmniejszyło się do 230 km. Zgodnie ze zaktualizowaną prognozą ESA, stacja wejdzie w gęste warstwy atmosfery w okresie od 29 marca do 9 kwietnia.

Niestety, nawet teraz specjaliści nie są w stanie podać dokładniejszej daty upadku tego obiektu, a tym bardziej miejsca zderzenia jej szczątków z Ziemią. Na dokładne określenie trajektorii upadku stacji TianGong-1 może wpływać wiele czynników, od położenia paneli słonecznych do aktywności słonecznej.

 

Co więcej, nawet dzień przed zderzeniem nie będzie łatwo ustawić obszar upadku stacji. Niewielki błąd w obliczaniu czasu wejścia w atmosferę doprowadzi do tego, że faktyczne miejsce tego wydarzenia będzie się różnić od obliczonego o tysiące kilometrów.

W tej chwili na pewno można powiedzieć, że stacja spadnie w regionie między 43° szerokości północnej oraz 43° szerokości geograficznej południowej. Tiangun-1 to pojazd kosmiczny o długości 10,4 m i o masie początkowej 8,5 t. Część konstrukcji stacji z pewnością przetrwa upadek i dotrze do powierzchni Ziemi. Ale biorąc pod uwagę niewielką masę, prawdopodobieństwo, że wrak spowoduje duże uszkodzenia, jest bardzo niskie. Bardziej prawdopodobne jest, że ktoś będzie miał szczęście cieszyć się pięknym spektaklem wejścia do atmosfery, stopniowo rozpadającej się stacji.

 

Warto zaznaczyć, że obecnie na orbicie znajduje się kolejna chińska stacja orbitalna Tiangun-2, która została wystrzelona w 2016 roku. Gościła już nawet na pokładzie chińskich astronautów zwanych tajkonautami. Obecnie stacja kontynuuje lot w trybie bezobsługowym. Prawdopodobnie za jakiś czas podzieli ona los Tiangun-1 i zapewne historia z niepewnością co do czasu i miejsca upadku, powtórzy się za kilka lat.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Od momentu, gdy w 2016 roku

Od momentu, gdy w 2016 roku pojawiła się wiadomość o utracie łączności z chińską stacją kosmiczną „Tiangong-1”, eksperci próbują obliczyć dokładną datę jej upadku na Ziemię.
W tej chwili wszyscy eksperci zgadzają się, że stanie się to wiosną 2018 roku. Pierwotnie jako miejsce upadku wskazywano Europę. Data zmieniała się od 17 marca do 21 kwietnia. Dzisiaj terminy zostały zredukowane do 24 marca-19 kwietnia. Przewidywanym miejscem upadku jest stan Michigan w USA.
Amerykańska organizacja badawcza Aerospace Corporation również wymieniła ten stan jako region o największym prawdopodobieństwie upadku „Tiangong-1”, donoszą rosyjskie media.
Strona internetowa Satflare, która śledzi w 3D w Internecie ponad piętnaście tysięcy satelitów, poinformowała, że ​​stacja spadnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Wszyscy eksperci zgadzają się, że kolizja stacji z Ziemią nastąpi w Stanach Zjednoczonych.

Portret użytkownika Teresa z Torunia

z radziecką stacją Mir

z radziecką stacją Mir również straszono, że m.in. spadnie na Paryż i zniszczy całe miasto. Wesołkowie nawet wskazywali dokładnie miejsce gdzie spadnie a mianowicie na wieżę Eifla. Teraz inni internetowi wesołkowie wskazują miejsce upadku chińskiej stacji na wulkan w Yellowstone co ma spowodować wybuch i zagładę.

Skomentuj