Chińska stacja kosmicznej Tiangong-1 wkrótce spadnie na Ziemię! Nikt nie wie gdzie jest strefa zagrożenia

Kategorie: 

Źródło: China Manned Space Engineering Office (CSMEO)

Już w najbliższych miesiącach stacja kosmiczna Tiangong-1 spadnie na Ziemię. Przypuszczalnie może to nastąpić w najbliższych miesiącach między grudniem 2017 roku a kwietniem 2018 roku. Ponieważ naukowcy nie znają dokładnej daty deorbitacji statku kosmicznego nie można powiedzieć gdzie spadnie i czy w ogóle stanowi zagrożenie dla ludzi.

 

Tiangong-1 to pierwszy prototyp chińskiej stacji kosmicznej, która służyła jako laboratorium i jednocześnie pozwoliła przetestować technologię niezbędną dla zbudowania stałej stacji orbitalnej. Statek kosmiczny o masie około 8,5 tony został wyniesiony na orbitę w 2011 roku z pomocą rakiety nośnej CZ-2F/T w ramach programu Tiangong i miał zakończyć pracę w 2014 roku, lecz misja została przedłużona o dwa lata.

W 2016 roku Chiny straciły kontrolę nad Tiangong-1, lecz jeszcze w tym samym roku na orbitę wyniesiono drugi statek kosmiczny Tiangong-2, który zastąpił swojego poprzednika. Stacja ta posiada wygląd i rozmiary zbliżone do Tiangong-1.

 

Upadek statku kosmicznego nastąpi już w najbliższych miesiącach. Zdaniem naukowców, nieaktywna stacja nie spłonie jednak w całości - szczątki o masie do 100 kilogramów mogą uderzyć w Ziemię. W chwili obecnej, Tiangong-1 znajduje się na wysokości poniżej 300 kilometrów a deorbitacja przyspiesza z każdym tygodniem. Przybliżoną lokalizację upadku poznamy niestety dopiero tuż przed wejściem w dolne partie atmosfery.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj