Chińska stacja kosmiczna może spaść na Europę!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już za kilka tygodni nastąpi niekontrolowana deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej TianGong-1. Dotychczas nie było wiadomo kiedy i gdzie dokładnie nastąpi upadek kosmicznego złomu, lecz naukowcy podali swoje pierwsze obliczenia, z których wynika, że TianGong-1 może spaść nawet na któreś z państw Europy Południowej.

 

Omawiana stacja kosmiczna waży 8,5 tony i rozpoczęła pracę na orbicie w 2011 roku. Po pięciu latach okazało się, że naukowcy z Chin utracili nad nią kontrolę. Od tego czasu, TianGong-1 swobodnie porusza się po orbicie okołoziemskiej a teraz wszyscy oczekują aż złom spadnie na Ziemię.

Źródło: China News

Dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej dowiedzieliśmy się, że pozostałości należące do tej chińskiej stacji mogą spaść najwcześniej 25 marca, a najpóźniej 17 kwietnia. Deorbitacja zagraża regionom geograficznym, położonym pomiędzy 43 stopniem szerokości geograficznej południowej i 43 stopniem szerokości geograficznej północnej. Zatem uderzenie może nastąpić gdzieś w Europie Południowej, Afryce, Azji Południowej, Australii, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej.

Źródło: The Aerospace Corporation

Oczywiście nikt nie jest w stanie podać dokładnych informacji. Czas i miejsce impaktu poznamy dopiero tuż przed faktem. Naukowcy uważają, że chińska stacja kosmiczna TianGong-1 w większości spali się w atmosferze, lecz na powierzchnię Ziemi mogą spaść szczątki o masie do 100 kg. Taki obiekt, gdyby spadł na jedno z większych miast, mógłby spowodować duże zniszczenia a nawet przyczynić się do śmierci ludzi.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Każdy sztuczny satelita,

Każdy sztuczny satelita, każda stacja kosmiczna, każda rakieta i pojazd kosmiczny powinny mieć możliwość autodestrukcji, aby pozostałe po eksplozji części mogły spłonąć w atmosferze. Byłby to dobry sposób na ograniczenie zaśmiecania orbity nowym, kosmicznym złomem.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Medium

Zastanawiam się, dlaczego

Zastanawiam się, dlaczego nikt nie próbuje znaleźć jakiejś metody unieszkodliwienia zepsutych sputników Ziemi. Słyszy się o nowoczesnych broniach, może one nadałyby się do choć częściowej anihilacji?
 

Skomentuj