Chińska stacja kosmiczna będzie dostępna również dla innych państw

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że słynna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ze względu na sprzeciw USA nie jest dostępna dla naukowców z Chin. Głównie z tego powodu Państwo Środka od lat pracuje nad budową własnej, chińskiej stacji kosmicznej. Jej budowa zacznie się lada moment i ogłoszono, że będzie ona dostępna również dla uczonych z innych państw świata.

 

Deklarację chińskiej otwartości na kooperację z innymi krajami w kontekście stacji kosmicznej, wyraził podczas wywiadu prasowego prezes Chińskiej Akademii Nauk, Bai Chunli. Wcześniej Chińczycy sygnalizowali, że mają nadzieję na międzynarodową współpracę przy budowie konkurencyjnej względem ISS stacji kosmicznej.

„Nasza stacja kosmiczna będzie otwarta dla wszystkich. Zapraszamy do jej wykorzystania przez zagranicznych naukowców pomimo faktu, że Stany Zjednoczone nie pozwoliły używać Chińczykom międzynarodowej stacji kosmicznej. My jesteśmy całkowicie otwarci na współpracę” - powiedział Bai Chunli.

Chiny planują umieścić moduł stacji kosmicznej na orbicie już na początku przyszłej dekady. Uruchomienie modułu podstawowego „Tianhe” planowane jest na rok 2020. W 2021 roku dołączy do niego moduł laboratoryjny „Wentian” a rok później kolejny moduł „Mengtian”. Całkowita waga stacji kosmicznej będzie wynosić 60 ton, a jej żywotność jest szacowana na 10 lat. Planuje się, że załoga będzie się składała z trzech astronautów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika DarekLas

No panowie i panie chińczycy

No panowie i panie chińczycy też uczestniczą w dojeniu kasy z baranów sposobem na kosmos i badania Smile no bo jak wytłumaczyć komuś że musi dawać spory haracz no jak ziomkowie mili trzeba cos wymyślić i oto jest : chińska stacja kosmiczna widmo czy ktoś z was widział ??

Skomentuj