Chińska sonda księżycowa Chang'e 6 sfotografowana przez NASA

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Chińska sonda Chang'e 6 dokonała niezwykłego osiągnięcia, lądując na niewidocznej stronie Księżyca. Zdjęcia wykonane przez amerykański orbiter LRO potwierdzają to historyczne wydarzenie, a pobrane próbki są już w drodze powrotnej na Ziemię.

 

Misja Chang'e 6 rozpoczęła się 3 maja br. i zakłada dostarczenie na Ziemię około 2 kg materiału badawczego z przeciwnej strony Księżyca. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii ludzkiej eksploracji Srebrnego Globu. Sonda została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z centrum kosmicznego Wenchang przez system nośny Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5).

1 czerwca Chiny potwierdziły, że sonda Chang'e 6 bezpiecznie osiadła na południowym krańcu krateru Apollo w rejonie basenu uderzeniowego Biegun Południowy - Aitkin. Pozytywne zakończenie misji będzie wielkim sukcesem dla Chin, które będą mogły zbadać materiał właściwie niedostępny dla innych naukowców na świecie.

 

Zdjęcia opublikowane przez NASA potwierdzają to historyczne wydarzenie. Wykonane 7 czerwca br. przez orbiter Lunar Reconnaissance Orbiter, obrazują one miejsce lądowania chińskiej sondy na ciemnym obszarze Księżyca, określanym jako morze księżycowe. Według obliczeń amerykańskiego zespołu, sonda wylądowała na szerokości geograficznej około 42 stopni południowej i długości geograficznej około 206 stopni wschodniej, na wysokości około minus 5256 metrów.

 

Morza księżycowe to ciemne obszary na powierzchni Srebrnego Globu, które powstały w wyniku wylewu magmy. Barwa tych miejsc jest efektem obecności bazaltu, który powstaje z szybko zastygającej lawy. Jak widać, chińska sonda wylądowała właśnie na takim terenie, co potwierdza zdjęcia NASA.

 

Moduł z probówkami opuścił Księżyc we wtorek (4 czerwca br.) o godzinie 01.38 czasu polskiego po pomyślnym pobraniu około 2 kg materiału z księżycowego gruntu w dniach 2 i 3 czerwca. Następnie spotkał się na orbicie Księżyca z modułem powrotnym, przekazując zebrane próbki. Szacuje się, że 20 czerwca br. segment wznoszący zostanie odrzucony, a próbki udadzą się na Ziemię. Lądowanie powinno odbyć się 25 czerwca czasu lokalnego.

 

Cała misja jest wspierana przez satelitę telekomunikacyjnego Queqiao-2, który zapewnia łączność z sondą na niewidocznej stronie Księżyca. Agencja prasowa Xinhua, a także inne międzynarodowe podmioty, określiły to przedsięwzięcie jako "pierwsze tego rodzaju dokonanie w historii ludzkiej eksploracji Księżyca".

 

Pozytywne zakończenie misji Chang'e 6 będzie ogromnym sukcesem Chin, które jako pierwsze w historii dostarczą na Ziemię materiał z przeciwnej strony Srebrnego Globu. Zdobyte próbki będą niezwykle cenne dla naukowców, otwierając nowe perspektywy badawcze nad Księżycem i jego historią.a

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj