Chińska sonda kosmiczna Tianwen 1 wysłała na Ziemię pierwsze zdjęcie Marsa

Kategorie: 

Źródło: Chińska Agencja Kosmiczna - CNSA

Chiński bezzałogowy statek kosmiczny Tianwen 1 dokonał czwartej korekty ruchu w drodze na Marsa. Jak poinformowała Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna, operacja się powiodła. Na Ziemię udało się tez przesłać zdjęcie Marsa.

Sonda była w stanie uzyskać pierwszy obraz Marsa znajdując się w odległości około 2,2 miliona kilometrów od planety. Obraz jest czarno-biały. Wyraźnie pokazuje kultowe formy terenu, w tym Równinę Acidalian, Płaskowyż Meridiana, Krater Schiaparelli i Dolinę Mariner.

 

Pojazd znajduje się obecnie w podróży od 198 dni i znalazł się w odległości około 184 milionów kilometrów od Ziemi. Stwierdzono, że systemy sondy przetrwały drogę na Marsa i są w dobrym stanie.

 

Misja Tianwen 1 zawiera sondę orbitalną i łazik. Dotrą na Marsa w najbliższych tygodniach. Planuje się, że orbiter rozpocznie regularne obserwacje naukowe, a lądownik z łazikiem oddzieli się od niego i wyląduje na równinie Utopia. Ludzkość ma już doświadczenie w lądowaniu pojazdów na równinie Utopii. To tutaj w 1979 roku wylądowała amerykańska sonda Viking-2.

240-kilogramowy chiński łazik, który jest prawie dwa razy cięższy od swego księżycowego „brata” Yutu 2, jest uzbrojony po zęby w sprzęt naukowy. Posiada dwie własne kamery, spektrometr, magnetometr i radar. Urządzenia te w swoich funkcjach dublują te zainstalowane na sondzie orbitalnej, ale będąc bezpośrednio na planecie otrzymają znacznie bardziej szczegółowe informacje. Na przykład radar przeanalizuje Marsa na głębokość stu metrów pod powierzchnią. Projektanci Tianwen-1 nie porzucili też możliwości obserwacji meteorologicznych tradycyjnych dla misji marsjańskich.

 

Wcześniej tylko pojazdy amerykańskie pracowały z powodzeniem na powierzchni Marsa. Radzieckie i europejskie sondy albo rozbiły się na powierzchni planety, albo zawiodły wkrótce po miękkim lądowaniu. Ale lista krajów z doświadczeniem w udanej eksploracji Marsa z orbity jest szersza. Są to ZSRR, USA, Indie i państwa stowarzyszone z Europejską Agencją Kosmiczną. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika malina

A propos tej wycieczki na

A propos tej wycieczki na Marsa: czy te łaziki które podobno tam wylądaowały przekazały jakieś konkretne dane fizyczne? Mnie interresuje np. temperatura na powierzchni w dzień i w nocy, bo na planetach pozbawionych atmosfery różnice mogą sięgać ponad 100 stopni. Dosyć kiepskie warunki do pobytu zarówno liudzi jak i sprzętu.  Na razie Nasra epatuje publiczność obrazkami które mógłby wykonać  przeciętny grafik komputerowy i każe nam wierzyć w te obrazki.  Jakoś nie wierzę, widocznie jestem małej wiary.

A co do samej podrózy: Nasra twierdzi że "zgubiła" całą dokuimentację lotu załogowego na Księżyc i dlatego nie może od 50 lat  powtórzyć tego wyczynu. No problem, mają przecież u siebie obywatela E. Muska który twierdzi że ma technologie lotu nawet na Marsa (ledwie 400 razy dalej). No więc może  podrzuci coś po znajomości Narodowej Agencji  Kosmicznej na mały skromny lot treningowy i udostępni nawet  jakiś  prototyp  swojej rakiety. *give_rose*

Portret użytkownika emel

malina wrote: A propos tej

malina wrote:
A propos tej wycieczki na Marsa: czy te łaziki które podobno tam wylądaowały przekazały jakieś konkretne dane fizyczne? Mnie interresuje np. temperatura na powierzchni w dzień i w nocy, bo na planetach pozbawionych atmosfery różnice mogą sięgać ponad 100 stopni

Tutaj dane z instrumentu REMS zainstlowanego na łaziku Curiosity: https://cab.inta-csic.es/rems/weather-report-mars-year-33-month-11/

malina wrote:
Na razie Nasra epatuje publiczność obrazkami które mógłby wykonać  przeciętny grafik komputerowy

Raczej podrzędne portale z newsami pokazują jedynie obrazki. Na szkodę małointeligentnej części społeczeństwa, która myśli, że to jedyne, co NASA udostępnia. Odnośnie obrazków, tutaj (chyba wszystkie) obrazki zrobione przez Curiosity: https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw-images

Portret użytkownika Quark

A mnie zastanawia jakim

A mnie zastanawia jakim "cudem" łazikowy georadar będzie mógł zajrzeć aż na 100 m w głąb powierzchni marsa mimo skromnego zasilania , skoro tu na ziemi wnikanie fal radarowych wgłąb nie przekracza kilkudziesięciu metrów i nie trzeba się z niczym ograniczać ?

Portret użytkownika Taki

Zanim sie chinczycy na Marsie

Zanim sie chinczycy na Marsie Znajda To Polska zginie Pod Uciskiem wlasnego nie rzadu .
Tylko Ulica moze Uratowac Nasze Norki Krowki Swinki i Zboze
Jezeli sie nie ruszycie To pomalutku Wszystko zostanie ZNISZCZONE !!!w maju bedzie za Pozno Ratujcie Swoje Rodziny ——tak NAM Dopomoz BOZE !!!!!!

Strony

Skomentuj