Chińska sonda Chang'e 5 leci z Księżyca na Ziemię z próbkami gruntu

Kategorie: 

Źródło: CNSA / CLEP

Sonda Chang'e-5 została wystrzelona z powierzchni Księżyca. Po udanej misji na ziemskim satelicie, nowy pojazd chińskiego pojazdu powraca na ziemię z dwoma kilogramami próbek gleby. Prace związane ze zbieraniem materiałów do badań trwały 19 godzin.

W ramach szybkiego przypomnienia, stacja Chang'e-5 została wystrzelona na satelitę Ziemi 23 listopada przy pomocy ciężkiej rakiety Changzheng-5. 28 grudnia statek kosmiczny wszedł na orbitę księżycową. 30 grudnia rozdzielono lądownik i moduł serwisowy, a 1 grudnia lądownik wylądował na powierzchni Księżyca.

 

Zgodnie z ogłoszonymi wcześniej planami, Chang'e-5 musiał zebrać dwa kilogramy próbek. Po powrocie na Ziemię, próbki zostaną zbadane, co pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć strukturę ziemskiego satelity. Kolejnym etapem dla chińskich badaczy jest misja Chang'e-6. Zakłada się, że ta sonda zostanie wystrzelona na przełomie 2023-2024 roku.

 

Sukces „Chang'e-5” i „Chang'e-6” pozwoli Chinom zbliżyć się do głównego celu swojego programu księżycowego, czyli załogowej misji i lądowaniu na powierzchni naszego satelity. W planach jest nawet stworzenie na jego powierzchni specjalnej bazy naukowej. Aby to wszystko zrealizować, powstaje nowy superciężki pojazd nośny Changzheng-9, a także obiecujący statek kosmiczny nowej generacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Chang'e 5 Leci z Księżyca na

Chang'e 5 Leci z Księżyca na Ziemię ? Czy znowu mogę coś napisać przynudzając w opisywaniu rzeczywistości ? NIc nie napiszę tylko tyle,że przywieźli sobie próbki i znowu polecą.Nam a wiecie, że się telekop zawalił ?  No ale spoko, uratują nas czarnyjjjje projcktyyy od janków tylko oni na szybko wojnę domową przejdą i juszszsz.

Portret użytkownika NieCzeka

Hej hej ależ tak gustku

Hej hej ależ tak gustku jesteśmy płaszczaki atakuja, ludzkość nie czeka tylko ogląda ekspertów z telewizji, no i to co ogłoszą prawdomówni chinole. Widzowie od kołyski zostali przygotowni do tego by myśleć jak chcą tego treserzy. Jak ktos kto został tak perfidnie otrykany może pojąć brak otrykania ? tymbardziej że was telemaniaków jest więcej. A tam mądre głowy w garniakach na discoverze już wam wszystko wytłumaczą. Główka nie boli bo nie myśli, tylko spija trutkę z ekranu. Śmiech i szyderstwo plus bełkot naukowców to wasza broń. Próbki gruntu to już kiedyś ponoć zostały dostarczone a potem okazywało się że to samo studenci uzyskiwali na ziemi. Dowodów na te oszustwa jest masa ale panowie w telewizji nie mówili a i pani w szkole też o tym nie wspominała. Te animacje co pokazuja o łazikach są żenujace one uwłaczają ludzkiej inteligencji. No ale co taki chłopek tv-roztropek serial man może innego wiedzieć skoro nawet głupiej książki w podstawówie nie mógł całej przeczytać ale jedynie streszczenie na filmie ktoś mu musiał wyjaśniać. I co panie na to napiszesz ? Może coś ośmieszającego no przydało by się bo to jest akurat ten moment.

Skomentuj