Chińska agentura wniknęła do zachodnich uniwersytetów i może wykradać technologie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nie tylko Stany Zjednoczone, ale także wiele innych państw zachodnich nieświadomie wspiera rozwój technologiczny Chin. Najnowszy raport Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej (ASPI) wskazuje, że w ciągu ostatnich 10 lat, Pekin wysyłał do zachodnich uniwersytetów i instytutów badawczych agentów, którzy z łatwością mogli wykradać kluczowe technologie.

 

Jak wynika z dokumentu, na przestrzeni ostatniej dekady, Chiny wysłały do zachodnich uniwersytetów około 2,500 naukowców, którzy mają powiązania z siłami zbrojnymi. Agentura wniknęła w szczególności do pięciu państw: do Stanów Zjednoczonych oraz do Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, które wymieniają się informacjami wywiadowczymi z USA.

 

Chińscy agenci ukrywali swoje powiązania i publikowali wiele wspólnych prac z zachodnimi naukowcami. Dominującym obszarem współpracy były technologie nawigacyjne, informatyka i sztuczna inteligencja. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się technologie o podwójnych zastosowaniach – cywilnych i militarnych.

Podobny raport został opublikowany w lutym bieżącego roku, lecz ten dotyczył wyłącznie amerykańskich uniwersytetów i instytucji naukowych. Dokument wskazuje, że chińscy agenci dokonali infiltracji licznych ośrodków badawczych w całym kraju. Z zaniepokojeniem wskazano na fakt, że na amerykańskich uniwersytetach, spośród ponad miliona studentów zagranicznych, największą grupę stanowią właśnie Chińczycy - około 350 tysięcy osób.

 

Dzięki takim działaniom, Pekin może z łatwością wykradać patenty technologiczne. Władze USA twierdzą, że Chiny chcą zdetronizować Stany Zjednoczone w roli największej potęgi z pomocą niekonwencjonalnych środków i trzeba przyznać, że osiągają sukces.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika PawełS

Powiem tak. Zarówno USA,

Powiem tak. Zarówno USA, Wielka Brytania czy Australia mają ogromne stypendia dla wybitnych uczniów z całego świata. To, że Chińczycy mają głowy nie od parady to sobie pojechali studiować na najlepsze uczelnie w tych krajach. Pewnie nawet na specjalne zaproszenie z tych uczelni. A jaką tez technologie mają te kraje? Przecież Chińczycy 99% skopiowali w swoich fabrykach a nie na tych uczelniach. Teraz USA jest złe bo zaledwie „garsta” tych ludzi wróciła do domu i chce tam żyć. A to ze wyszkolili się w Stanach czy Australii to zrozumiałe. W Chinach musieliby grubo zapłacić, a tam zapłacili im. Gdybym był takim geniuszem jak Ci Chińczycy to tez po jakimś czasie studiów i zdobyciu jakiejś pozycji, wróciłbym do Polski bo chciałbym tutaj prowadzić biznes. Różnica jest jednak taka, ze w Chinach nie ma takich horrendalnych regulacji i można śmiało zacząć biznes. 

Takze gowno a nie agenci  

To jest moje zdanie. 

Portret użytkownika еuklidеs

Trzeba mieć świadomość, że

Trzeba mieć świadomość, że niektóre kierunki studiów to po prostu targi agentury, a nie nauka czegoś praktycznego, poszukiwanego na rynku pracy. PO czy PiS zaprasza tą agenturę, bo sami składają się z agentów...

Portret użytkownika baca

semicka paranoja narasta...

semicka paranoja narasta... juz nie mają wrogów ludu, faszystów, heretyków, antysemitów no więc teraz będą polować na przyczajonych chińczyków...

a chińczyk to taki kuźwa malutki że jak bakteria może się czaić wszędzie... za każdym kołpakiem od samochodu pod każdą miseczką ryżu...

 

Portret użytkownika rocafella

Jak można wykraść patent?

Jak można wykraść patent? Patent jest przyznany na osobę/firmę i nie można go wykraść, wykraść można co najwyżej pomysł albo wykraść można pomysł razem z człowiekiem drukując dolara/euro i przekupic kogoś aby przyjechał z pomysłem do nich. Wtedy i wiza się znajdzie i w odbyt nie zaglądną.

Fałszywość polega na tym że uczelnie zapraszają Chińczyków do siebie bo ten zapłaci za naukę ale nie liczą się z tym że tamten później skończy naukę i wyjedzie albo sprzeda swoją wiedzę do swojego kraju.

Najlepszy student to taki który nie widzi i nie słyszy, zapłaci i zostanie w krainie uczelni aby budował gospodarkę kraju na tym czego nie widział i nie słyszał Smile

Skomentuj