Chińscy naukowcy znajdują dowody na erupcje wulkanów na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grupa naukowców z Chin zbadała próbki gleby księżycowej i znalazła w nich ślady aktywności wulkanicznej. Zostało to ogłoszone w komunikacie prasowym Narodowego Centrum Nauki Kosmicznej (NSSC) w Chińskiej Akademii Nauk.

Według raportu chińscy naukowcy badali próbki gleby księżycowej dostarczone na Ziemię przez aparat Chang'e-5. W wyniku badań znaleźli dowody geologiczne na obecność warstw lawy wulkanicznej w glebie. Eksperci sugerują, że kiedyś lawa zalała miejsce lądowania urządzenia. Ponadto w próbkach znaleziono pierwiastki takie jak tor, uran i potas.

 

Chińscy naukowcy doszli do wniosku, że w obszarze lądowania Chang'e-5 wystąpiły co najmniej cztery erupcje magmy. Do takiego wniosku doszli po zbadaniu miąższości skał bazaltowych – 230 m, 70 m, 4 m i 36 m. Ekspertom udało się również zasugerować skok w tempie erupcji wulkanicznych w miejscu lądowania aparatu. Według wstępnych szacunków znacznie wzrosła około 2 miliardów lat temu.

 

Wcześniej informowano, że chińscy naukowcy znaleźli wodę w księżycowej glebie przyniesionej przez aparat Chang'e-5. Próbki wykazały 120 ppm cieczy. Przypuszcza się, że woda pojawiła się dzięki wiatrowi słonecznemu. 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Po dogłebnym wgłębieniu się w

Po dogłebnym wgłębieniu się w teorię twierdzeń płynących prosto z głów naukowych, to powiem,że oni o Księżycu absolutnie GÓWNO WIEDZĄ :)))  Dla mnie taki Księżyc jest dobrze znany i  rozpoznany.Jest i świeci w nocy i widać go po prostu. Mnie jak i IM naukowcom, tak samo nadal do niego daleko. 

Portret użytkownika moon fake

Wszystko tłumaczą aktywnością

Wszystko tłumaczą aktywnością wulkaniczną jak ci z NASA, jak przykładowo pochodzenie Olimpus Mons na Marsie który powstał przez łuk elektryczny między nim a chwilowo przemykającą inną planetą. Eventy kosmiczne im przez te ograniczone jankeskie łby jakoś nie przemkną. Nie rozumieją że kosmos jest natury elektrycznej. Gdybym powiedział "Bóg tworząc Wszechświat posłużył się elektrycznością", byłbym bardzo bliski prawdy.

Portret użytkownika Q.

Byłbyś bliższy prawdy

Byłbyś bliższy prawdy przynając, że w dzieciństwie piorun raził cię w czerep i stąd te banialuki. Podaj choć JEDEN przykład podobnej obserwacji... JEDEN... gdzie ktokolwiek, kiedykolwiek, jakkolwiek, zaobserwował jakiekolwiek wyładowanie w kosmosie..

Taki z Ciebie "elektryk" i nie rozumiesz, że próżnia jest doskonałym izolatorem ! Ciebie też do ziemi elektryczność przyciąga - tak ? I jeszcze jedno... jedno imienne ładunki się odpychają (!) a tak się składa że planety mają ten sam ładunek elektryczny. A jakby miały przeciwny (z jakiegoś powodu) to po ich zbliżeniu się do siebie nie nastąpiło by "wyładowanie" lecz ich do siebie przyciągnięcie tak samo jak to jest z grawitacją. Bo planetę czy dowolny inny obiekt kosmiczny traktować można jako punktowy ładunek elektryczny - jon - a jony różno imienne się przyciągają a nie "tworzą wyładowania". Zrewiduj więc tą swoją "teorię" albo chociaż się nią nie chwal i niekompromituj się.. 

Portret użytkownika moon fake

Ty jesteś zero-jedynkowym

Ty jesteś zero-jedynkowym cymbałem, dlatego nie możesz tego pojąć. To ty tu się kompromitujesz . Bezmózgowością kopiowalności. Próżnia??? Doskonały izolator? Nie istnieje doskonała próżnia. Nigdzie. Pola magnetyczne, elektryczne, grawitacyjne ,światło są kwantowe (cząsteczkowe) i muszą mieć możliwość oddziaływań. Nawet nie wiesz co to jest ładunek elektryczny i nie wyjaśnisz jak powstaje a powtarzasz i powtarzasz te naukowe brednie.Czemu jesteś taki ograniczony?? Zajmij się samodzielnym myśleniem. Między Jowiszem i Io masz stałą upływność jak chcesz a pomiędzy pulsarami - układami bliskich gwiazd podwójnych zachodzi generacja częstotliwości. Myślisz że prąd płynie tylko w kablu? Na pewno nie pracowałeś jako elektryk. Sprawiasz wrażenie totalnego laika. Studenta który całe życie zamiatał w bibliotece.

Portret użytkownika Q.

Stałą upływność to masz chyba

Stałą upływność to masz chyba pod deklem skąd uciekają Ci komurki mózgowe... Co - wziąłeś miernik, poleciałeś tam i zmierzyłeś przepływ prądu ?? A o lampach próżniowych słyszałeś koleżko ? Myślisz, że w próżni kosmicznej cokolwiek udałoby Ci się pospawać, czyli zajarzyć łuk elektryczny ?? Definicję ładunku i sposób jego gromadzenia możesz sobie sam sprawdzić bez mojej pomocy. Tak się składa że jestem elektrykiem z wykształcenia i pracowałem w zawodzie czas jakiś. Piorun też jest przepływem ładunku i prądu elektrycznego ale by do tego doszło konieczna jest jonizacja powietrza i prekursor - czyli wyładowanie pierwotne, a w kosmosie żaden piorun w nic nie uderzy choćbyś nie wiem jak bardzo tego chciał.

Każdy też potrafi zauważyć, że ja wysławiam się spokojnie używając argumentów i kultury osobistej a Ty ciskach wyzwiskami, złościsz się a o kulturze pisania to chyba tylko wiesz ze szłyszenia. I tym się różnią ci którzy rację mają od tych którym jej brak... jak Tobie, który braki w rozumowaniu "nadrabiasz" chamstwem a nie przekonującymi argumentami. 

Próbujesz przeforsować swoje wyobrażenia o kosmosie równie nieudolnie i bezskutecznie jak ci od "płaskiej ziemi" - stąd ta frustracja... ale to da się leczyć. Niestety ale Twoje teorie podzielą los "płaskoziemnych" , zajmując miejsce na tej samej półce z napisem Wariactwa..

Portret użytkownika moon fake

Nie interesują mnie twoje

Nie interesują mnie twoje wyuczone masowo brednie ani powtarzane proste oczywistości jak pilot pioruna...którego i tak nie wyjaśnisz tą swoją nauką. Obserwacja przyrody jest ważniejsza niż twoje upośledzone formulki z kajetu. Popracuj poza tym nad ortografią komurku. A prąd zostaw w spokoju bo kompletnie nie masz pojęcia o czym mówisz. Nie ma w przestrzeni nic takiego jak próżnia. Zasadniczo natura nie cierpi pustki. Zawsze wszędzie coś JEST. Przestrzeń kosmiczna jest w tym wypadku pełna fotonów. Tylko w ten sposób gwiazdy mogą emitować światło. Tak samo jak fala wodna rozchodzi się w zbiorniku wodnym. A ty myślałeś że gwiazdy rzucają fotonami przez pustkę? Fala świetlna ma prędkośc około 300tys km/s ale poszczególne fotony pozostają tam gdzie były. Na tej samej zasadzie w zjonizowanych międzygalaktycznych a wewnątrz galaktyk w międzygwiezdnych włóknach plazmowych, przenosi się prąd elektryczny. Chocbyś się zesrał i spuchł to racja jest i będzie po mojej stronie. Czy chcesz czy nie, wszechświat miał,ma i będzie miał naturę fundamentalnie E L E K T R Y C Z N Ą. Wink

Portret użytkownika Q.

Tak Twoja jest "racja" a cały

Tak Twoja jest "racja" a cały świat nauki się myli... od stuleci... No to opisz swoje przemyślenia, spisz dzieła zebrane moon fake'a i znajdź frajera który Ci to opublikuje.. A jak zdobędziesz uznanie w świecie nauki to wtedy wrócimy do tej rozmowy i będziesz mnie uczył "miszczu".

Portret użytkownika moon fake

Zwróć uwagę że już 100 lat

Zwróć uwagę że już 100 lat rozwój najważniejszej technologii kręci się w kółko. Oczywiście mówię o technologii pozyskania energii. Dlatego powiedzą wszystko, tylko nie to że energia elektryczna jest darmowa, bo z tym wiązałaby się uznanie Wszechświata za stricte elektryczny. Wszędzie w technologii najlepiej sprawdza się użycie elektrycznosci a w kosmosie silniki spalinowe?? A ty dalej wierzysz że rządy władza instytucje nic z mafią nie mają wspólnego. Współczuję twojej naiwności. Zapewne też się zaszczepiłeś na nietoperza i kibicujesz Ukrainie która od 8 lat mordowała wschodnią ludnośc cywilną rosyjskiego pochodzenia. No brawo inteligencie, brawo. Logiki!...

Strony

Skomentuj