Chińscy naukowcy wykonali przełomowy eksperyment, który pozwoli w przyszłości zbudować sztuczne słońce

Kategorie: 

Źródlo: NASA/STEREO

Naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei przeprowadzili eksperyment, który ma kluczowe znaczenie dla pozyskiwania nieograniczonej energii. W reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się stworzyć supergorący gaz a jego temperaturę podtrzymano przez 102 sekundy.

 

Fuzja jądrowa to nic innego jak łączenie się jąder lżejszych pierwiastków w cięższe. W wyniku tego procesu otrzymujemy spore ilości energii ale powstają także ekstremalnie wysokie temperatury. Naukowcy z Chin podgrzali plazmę w swoim tokamaku do temperatury 50 milionów stopni Celsjusza, czyli ponad trzy razy większej niż tej, jaka panuje wewnątrz Słońca.

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Specjaliści chcieli stworzyć warunki zbliżone do tych, jakie mają miejsce w gwiazdach. Chińczycy chwalą się, że choć fizycy z Japonii i Europy zdołali osiągnąć podobną temperaturę plazmy, to ich eksperymenty nie trwały dłużej niż 60 sekund. Badacze chcą ostatecznie osiągnąć temperaturę rzędu 100 milionów stopni Celsjusza i podtrzymać ją przez prawie 17 minut, czego tym razem nie udało się dokonać.

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Naukowcy z projektu EAST przyznali, że udostępnią swoje dane dla projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Jest to tokamak, który powstaje właśnie we Francji przy współpracy wielu państw świata - Chin, Japonii, Korei Południowej, USA, Rosji i Unii Europejskiej. Projekt ITER, według obecnych szacunków które stale ulegają zmianie, pochłonie kilkanaście miliardów dolarów a z najnowszych informacji wynika, że prace nad nim zostaną przedłużone o co najmniej 6 lat.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/chiny-sa-o-krok-blizej-zbudowania-sztucznego-slonca-ktore-stanie-sie-zrodlem-taniej-nieogr

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika H.R.

To bredzenie  "chińskich

To bredzenie  "chińskich naukowców" bardzo przypomina mi bredzenie polskich naukowców i polskich polityków. To takie same Opowieści Kapitana Misia". Jak na razie, ci "chińscy naukowcy" są tak doskonali, że nie potrafią sobie nawet poradzić z najgęstszym na świecie smogiem w swoich miastach, o poradzeniu sobie z katastrofalnym zdewastowaniem środowiska (rzek i ziemi) ich kraju przez bezmyślność przemysłu chemicznego nie wspomnę. Chcą wyprodukować kolejną, chińską kichę i tyle, a jak to będzie działało, to każdy wie jak działa każda rzecz z napisem "Made in PRC".

Portret użytkownika Zenek :)

A potem tę zajebistą grzałkę

A potem tę zajebistą grzałkę na 11 milionów stopni C podłączą do GENERATORA PARY WODNEJ bo inaczej (inną metodą) nie potrafią produkować prądu elektr. i z wydzielanej w każdej sekundzie jego pracy energii przetworzą tak na prąd promile promilów..... nu ale EKOLOGIA pełną giembom....

Portret użytkownika nn

Rozumiem, że więcej

Rozumiem, że więcej czytelników Forum to plus, ale dlaczego jest tak wielu chętnych do komentowania ?
Artykuły piszą wybrani, a komentują, bez stopniowania, wszyscy.
Ciekawe kiedy wymyślą takie sito odsiewające/poziomujące stopień zainteresowania odwiedzajacego.
 

nn

Portret użytkownika Natenczas Wojski

Już chyba więcej nadziei

Już chyba więcej nadziei daje zimna fuzja z wykorzystaniem deuteru rozpuszczonego w niektórych metalach. Istnieją już ponoć pilotażowe reaktory tego typu. Fuzja jest "zimna", bo zachodzi podobno w temperaturze ok. 200°C. Chociaż Niemcy mają już, jak twierdzą, pewne sukcesy w pracach z tokamakiem nowej generacji, zwanym stellatorem. Szczegółowe informacje są, rzecz jasna, do wygooglowania w sieci.

Portret użytkownika xx

Nic z tego im nie wyjdzie.

Nic z tego im nie wyjdzie. Będą się przechwalać, kto może dłużej i więcej. Będą zgarniać granty i tyle.

A wszystko dlatego, że ktoś wymyślił bzdurną teoryjkę, wg której w słońcu zachodzi synteza jądrowa. Nic bardziej mylnego....

Strony

Skomentuj