Chińscy naukowcy twierdzą, że wykryli wewnętrzne fale oceaniczne z wulkanu Tonga

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Według niedawnego artykułu badawczego opublikowanego w czasopiśmie Acta Oceanologica Sinica, chińscy naukowcy wykryli wewnętrzne fale oceaniczne generowane przez erupcję wulkanu Tonga, poinformowała 11 września agencja informacyjna Xinhua.

Fale wewnętrzne są szeroko rozpowszechnione w morzach marginalnych lub na szelfach kontynentalnych. Mają amplitudę dochodzącą do setek metrów i grzbiety fal o długości kilkuset kilometrów i znacząco wpływają na środowisko oceaniczne - czytamy w artykule.

 

Jednak fale wewnętrzne są rzadko obserwowane na obszarach otwartych oceanów z powodu silnego efektu rozpraszania w głębinach oceanicznych. Naukowcy z Instytutu Oceanologii i Centrum Nauk Oceanicznych Chińskiej Akademii Nauk poinformowali, że widzieli wewnętrzne fale spowodowane erupcją wulkanu Tonga.

Wulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai w pobliżu Nuku'alofa, stolicy Tonga, wybuchł i spowodował tsunami w styczniu. Satelity zarejestrowały erupcję wulkanu i wywołane przez nią turbulencje atmosferyczne na całym świecie. Korzystając ze zdjęć satelitarnych, naukowcy zaobserwowali różne wewnętrzne pakiety fal rozchodzące się w różnych kierunkach.

 

Długość grzbietów fal wewnętrznych waha się od niecałych 20 km do 67 km. A charakterystyczna długość fali waha się od 860,9 metra do ponad 1530 metrów, co jest wartością typową dla fal wewnętrznych. Badanie pokazuje, że erupcje wulkanów nie tylko powodują fluktuacje w atmosferze, ale także wyzwalają procesy dynamiczne, takie jak fale wewnętrzne w oceanie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj