Chińscy naukowcy stworzyli robota, który potrafi oskarżać ludzi o przestępstwa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Chinach powstała zaawansowana maszyna, która korzystając ze sztucznej inteligencji może oskarżać ludzi o różne przestępstwa. Robo-prokurator potrafi wnieść oskarżenie z ponad 97% dokładnością na podstawie opisu sprawy.

Nowa technologia powstała i została przetestowana przez Shanghai Pudong People's Procuratorate. Jest to największa prokuratura okręgowa w Chinach. Twórcy uważają, że opracowany przez nich system może do pewnego stopnia zastąpić prokuratorów w procesie podejmowania decyzji i zmniejszyć obciążenie ludzkich pracowników, pozwalając im skupić się na trudniejszych zadaniach.

 

Sztuczna inteligencja, którą stworzył zespół profesora Shi Yong, dyrektora laboratorium do zarządzania big data przy Chińskiej Akademii Nauk, została przeszkolona na podstawie zestawu danych, dotyczących ponad 17 tys. przypadków przestępstw w latach 2015-2020. System potrafi zidentyfikować i wnieść oskarżenie w przypadku ośmiu najczęstszych przestępstw popełnianych w Szanghaju, takich jak działalność hazardowa, kradzież, oszustwa czy umyślne spowodowanie obrażeń.

Zrobotyzowany prokurator mógłby dla każdej sprawy wnosić oskarżenie na podstawie 1000 cech uzyskanych z wygenerowanego przez człowieka tekstu opisu sprawy, a następnie ocenić dowody. Twórcy podkreślają jednak, że ich technologia może jeszcze być ulepszana, aby rozpoznawać mniej powszechne przestępstwa i wnosić wielokrotne oskarżenia przeciwko jednemu podejrzanemu.

 

Dokładność na poziomie 97% to z technologicznego punktu widzenia bardzo dobry rezultat. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko popełnienia błędu. Nie wiadomo, kto ponosiłby odpowiedzialność za błędy popełniane przez sztuczną inteligencję.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

I to jest właśnie porządany

I to jest właśnie porządany kierunek w sądownictwie. "Maszyna" nie będzie miała złego dnia (humoru) nie będzie "wczorajsza" , nie przekartkuje od niechcenia akt sprawy (tylko dokładnie się z nimi zapozna) nie pomyli się i niczego nie przeoczy. Automat nie stworzy kliki z innymi automatami - nie pójdą na grilla itp. - nie da się go przekupić ani w żaden sposób nań wpłynąć , zastraszyć itd. Elektroniczny prokurator , sędzia czy prawnik zawsze wszystkie swoje obowiązki skrupulatnie wypełni będąc jednocześnie pozbawionym uprzedzeń i własnych poglądów , które mogłyby wpłynąć na "trzeźwy" osąd sprawy. Ludzie prawie nigdy nie są obiektywni i bezstronni w przeciwieństwie do komputera. 

Portret użytkownika inzynier magister

słynny TRUDNY DEBI=LOU

słynny TRUDNY DEBI=LOU narobił w gacie !

Premier Kanady konsekwentnie odmawia podjęcia dialogu z uczestnikami pokojowego protestu przeciwko tyranii covidowej od dwóch lat destabilizującej kraj. Zamiast słuchania głosu społeczeństwa Justin Trudeau zaostrza działania przeciwko protestującym, a w poniedziałek w nocy zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego dla ostatecznego zdławienia obywatelskiego oporu.

Premier Trudeau oświadczył, że rząd federalny jest gotów wprowadzić stan wyjątkowy. Da mu on możliwość jeszcze ostrzejszej walki przeciwko Konwojowi Wolności, którego uczestnicy od dwóch tygodni nie ustępują w walce o zniesienie drakońskich restrykcji „sanitarnych”.

Podczas konferencji prasowej szef rządu powtórzył utrzymywaną przez siebie opinię jakoby protesty były nielegalne, stwierdzając przy tym, że blokady prowadzone w ramach Konwoju Wolności przyczyniły się do tego, że „przerwane są krytyczne łańcuchy dostaw”. – Nie możemy i nie zgodzimy się na kontynuowanie nielegalnych i niebezpiecznych działań – przemawiał lewicowy premier.

To pokazuje, że w przyszłości takie blokady miga być na szeroką skalę.
Płaćmy gotówką, zastanówmy się jak zachęcać do tego innych, korzystajmy z bankomatów.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj