Chińscy naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowanych ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chiński zespół badawczy stworzył pierwsze na świecie zmodyfikowane genetycznie istoty ludzkie. Modyfikacjom zostały poddane bliźniaczki Lulu i Nana. Eksperymentalny proces został przeprowadzony przez Jiankui He, naukowca z Southern University of Science and Technology w Shenzhen.

Dokumentacja sugeruje, że grupa badawcza prowadzi obecnie próby modyfikacji genu CCR5, który może zostać zainfekowany przez wirus HIV. Aby to zrobić, zespół wykorzystał nową technologię molekularną znaną jako CRISPR/Cas9, która może precyzyjnie „wycinać i wklejać” geny, pozwalając na usunięcie lub wymianę fragmentów DNA niemal w dowolnym momencie.

Używając CRISPR naukowcy zmodyfikowali gen CCR5, co może skutkować tym, że dziewczęta będą odporne na HIV przez całe życie. Jiankui He w nagraniu szczegółowo opisuje procedurę oraz twierdzi, że bliźniaczki urodziły się zdrowe, a edycja genu była bezpieczna.

Badania nie zostały jeszcze poddane weryfikacji, ani nie opublikowano ich w żadnym czasopiśmie, co sugeruje, że może być to jedynie działanie popularyzujące metodę, a nie faktyczne działanie. Świat nauki przyjmuje rewelację z dużą dozą sceptyzmu. Chińscy naukowcy odpierają zarzuty kwestionujące prawdziwość badań, jednak to wzbudza jeszcze większe wątpliwości ludzi nauki na całym świecie. Zastanawiające jest również to, że rewelacje trafiły do sieci zaledwie kilka dni przez konferencją dotyczącą edycji genów, która odbędzie się w Hong Kongu.

 

Mimo badań oraz postępujących eksperymentów dotyczących modyfikowania genotypu nadal istnieją poważne obawy co do stosowania tej technologii. Niektóre kraje całkowicie zakazują badań z zastosowaniem CRISPR.

Konferencja dotycząca edycji genów odbędzie się w Hong Kongu 27 listopada. Tak ważne wydarzenie będzie z pewnością komentowane wśród środowiska naukowego oraz rozpocznie ponowne dyskusje dotyczące kwestii etycznych.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika eee

nie oni pierwsi i nie ostatni

nie oni pierwsi i nie ostatni grzebią w genach.
To jest błyskawicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy i wszyscy totalnie olewają nakazy i zakazy.
Moralność itd nie ma zastosowania tam gdzie chodzi o długowieczność albo broń a to jest niesamowite pole do działania dla obu tych dziedzin.

Portret użytkownika Exart

Brawo. Chociaż większe

Brawo. Chociaż większe wrażenie robi na mnie to:

 

Quote:
W styczniu 2017 grupa naukowców z USA, Chin i Francji przy użyciu metody CRISPR-Cas9 otrzymała bakterie (w tym przypadku E. coli), które miały wszczepiony materiał genetyczny od początku do końca zaprojektowany przez naukowców – a nie przeniesiony z innego organizmu, w którym występuje[13].

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_CRISPR/Cas

 

Oczywiście, budzi wątpliwości, niesie ogromne ryzyko, ale też stanie się nieodłączną coraz pospolitszą częścią naszego świata, czybto się komuś podoba czy nie. To jak z upowszechnieniem elektryczności i internetu, postęp nie zważał na niczyje obiekcje.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj