Chińscy naukowcy odnaleźli szczątki starożytnej pandy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W sierpniu 2014 r., w prowincji Guangxi, paleoantropolog Yingqi Zhang wraz ze swoim zespołem odnalazł w zapadlisku szczątki gigantopiteka, największej w historii małpy człekokształtnej. Wraz z nią znaleziono szczątki innych zwierząt żyjących w tym okresie, w tym szczękę starożytnej pandy.

Odkrycie to wprawiło naukowców w prawdziwe osłupienie. Badacze sądzili, że jest to szczęka małpy, jednak badania DNA potwierdziły zgodność z genomem pandy.  Jedna skamielina to zbyt mało, by nazwać stworzenie nowym gatunkiem. Dowody genetyczne wskazują jednak, że kość należy do wcześniej nieznanej linii gigantycznej pandy, która następnie podzieliła się na inne gatunki około 183 000 lat temu.

Współczesne pandy występują na niewielkim obszarze w zaledwie trzech prowincjach środkowych Chin: Sichuan, Shaanxi i Gansu. Najprawdopodobniej w przeszłości występowały one na o wiele większym obszarze. były kiedyś szeroko rozpowszechnione. Naukowcy odkryli szczątki pand w Chinach, Birmie, północnym Wietnamie, a także Węgrzech, a nawet w Hiszpanii.

 

Po odnalezieniu, skamielina spędziła półtora roku w Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, owinięta papierem toaletowym i schowana w plastikowym pudełku. Ciepło i wilgotność południowych Chin rozbija delikatne łańcuchy DNA, co utrudnia odczytanie genotypu. Pierwsza próba analizy skamieliny zakończyła się więc niepowodzeniem. Zespół badaczy wykonał więc tomografię komputerową, która pozwoliła uporządkować kompletny genom mitochondrialny.

Wyniki porównano z kolejnymi badaniami DNA pand, pobranymi z dwóch południowochińskich skamielin. Pierwsza z nich liczy około 5000, a druga prawie 8500 lat. Najstarsza z nich wydaje się być „siostrą” współczesnych pand i należy do gatunku, który powstał około 62 000 lat temu.

 

Naukowcy mówią o kolejnych badaniach w tym kierunku oraz o porównywaniu skamielin pand znalezionych w różnych okresach. Badacze pragną analizować DNA w nadziei na odkrycie całej historii tego gatunku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj