Chińscy naukowcy odkryli dwa nowe izotopy

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk dokonali przełomowego odkrycia, identyfikując dwa nowe izotopy: osm-160 i wolfram-156. To odkrycie rzuca nowe światło na strukturę jądrową i może wskazywać na to, że ołów-164 może być stabilnym jądrem "podwójnie magicznym" zwiększającym stabilność.

 

Badania te mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia stabilności jądrowej i kwestionować tradycyjne przekonania dotyczące "magicznych liczb" protonów i neutronów, które sprawiają, że jądro atomowe jest szczególnie stabilne. Do tej pory sądzono, że tradycyjne magiczne liczby to 8, 20, 28, 50, 82 i 126.

 

Eksperymenty przeprowadzone przez badaczy z wykorzystaniem spektrometru SHANS w Ośrodku Badań Ciężkich Jonów w Lanzhou, pozwoliły na syntezę tych izotopów i dokonanie pomiarów energii cząstek α oraz czasu połowicznego rozpadu dla osmu-160.

 

Odkryto, że większa liczba protonów w jądrze wiąże się z niższą szybkością rozpadu, co sugeruje wzmacnianie zamknięcia powłoki neutronowej przy 82 neutronach w kierunku linii kropli protonowej. Badania te wskazują na potencjalnie zwiększoną stabilność takich jąder, co może mieć znaczące implikacje dla teorii jądrowych.

 

Chińscy naukowcy współpracowali z wieloma instytucjami w ramach tego projektu, w tym z Uniwersytetem Chińskiej Akademii Nauk, Laboratorium Nauki i Technologii Energii Guangdong, Uniwersytetem Shandong, Uniwersytetem Sun Jat-sena, Uniwersytetem Normalnym w Guangxi, Uniwersytetem Tongji oraz Instytutem Fizyki Teoretycznej CAS.

 

To odkrycie nie tylko rozszerza naszą wiedzę o strukturze jądrowej, ale również otwiera nowe ścieżki badań w dziedzinie fizyki jądrowej, z potencjalnymi zastosowaniami w różnych dziedzinach nauki i technologii. Pokazuje, jak daleko możemy posunąć granice naszej wiedzy, wykorzystując zaawansowane technologie i współpracę międzynarodową w badaniach naukowych.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj