Chińscy naukowcy byli w stanie znaleźć ponad 660 pulsarów za pomocą teleskopu FAST

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Największy na świecie radioteleskop FAST pomógł chińskim astronomom wykryć ponad 660 nowych pulsarów, poinformowała w sobotę agencja informacyjna Xinhua.

Pulsary to szybko obracające się gwiazdy neutronowe, które emitują ściśle okresowe impulsy promieniowania elektromagnetycznego. Powstają podczas wybuchów supernowych z eksplodujących jąder masywnych, umierających gwiazd. Uważa się, że ze względu na ich dużą gęstość i szybką rotację zapewniają naukowcom idealne warunki do badania praw fizyki.

„Badania i obserwacje za pomocą radioteleskopu FAST weszły w złoty okres ze względu na stabilną pracę sprzętu” – powiedział główny inżynier FAST Jiang Peng, cytowany przez agencję.

Wystarczający czas obserwacji i znakomita zdolność odbioru pozwoliły FAST działać lepiej niż inne radioteleskopy.

 

Inicjatywa budowy gigantycznego radioteleskopu FAST (pięćsetmetrowy radioteleskop sferyczny z aperturą) została wysunięta przez chińskich specjalistów w 1994 roku. Budowa teleskopu, którego powierzchnia jest równa powierzchni 30 boisk piłkarskich (obwód 1,6 km, a średnica 500 metrów), rozpoczęła się w marcu 2011 roku. 

FAST został uruchomiony we wrześniu 2016 r. w odległym górzystym obszarze hrabstwa Pingtang w autonomicznej prefekturze Qiannan Bui Miao w prowincji Guizhou. Jest to dotychczas najdroższy projekt astronomiczny w Chinach, który kosztował 1,2 miliarda juanów (180 milionów dolarów). Oficjalnie rozpoczął działalność w styczniu 2020 roku i jest uważany za najczulszy radioteleskop na świecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika emel

Nie da się prowadzić

Nie da się prowadzić obserwacji w podczerwieni na powierzchni Ziemi. Atmosfera jest nieprzepuszczalna dla tego zakreseu. Dlatego była konieczność umieszczenia obserwatorium poza atmosferą. Obserwacji radiowych nie ma sensu natomiast umieszczać na orbicie: by osiągnąć dobrą rozdzielczość należy mieć dużą powierzchnię talerza (albo użyć interferometrii): nie bez powodu radioteleskopy są bardzo duże. Atmosfera nie stanowi przeszkody dla tego zakresu, toteż mogą stać właściwie wszędzie. Obserwatoria w zakresie wysokoenergetycznym (jak np. promienie X, gamma) także muszą znajdować się poza atmosferą: atmosfera nie przepuszcza tego zakresu (co jest w sumie dobre dla organizmów żywych, gdyż takie promieniowanie jest zabójcze).

 

Portret użytkownika Q

To jest RADIOTELESKOP czyli

To jest RADIOTELESKOP czyli wielka "antena satelitarna" a nie luneta optyczna jaką jest JWST. Radioteleskop zbiera fale radiowe głównie z zakresu mikrofal a JWST obserwuje światło. To zupełnie co innego i nie da się porównać.

Skomentuj