Kategorie:
Chińscy chirurdzy przeszczepili małpie wątrobę od świni. W ramach eksperymentu zwierzę po transplantacji przeżyło szesnaście dni. Według szpitala w mieście Xi'an w północno - zachodnich Chinach zwierzę jest jednym z trzech makaków, które przeszły w minionym miesiącu operacje chirurgiczne.
Sukces może oznaczać, że, zdaniem chińskich mediów, chińscy naukowcy są o krok bliżej do rozwiązania globalnego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów. Chirurdzy twierdzą, że małpa, która otrzymała wątrobę świni podczas przełomowego eksperymentu w Chinach, przetrwała ponad dwa tygodnie.
Według szpitala w Pekinie, eksperci medyczni wyodrębnili serce, nerkę i wątrobę świni przed przeszczepieniem narządów dla trzech makaków 13 czerwca br. Materiał filmowy, opublikowany przez lokalne władze, przedstawia jednego z naczelnych, leżącego na stole operacyjnym po zakończeniu procedury przez ekspertów medycznych.
„Trzy przeszczepy zostały przeprowadzone w tym samym czasie, a wszystkie organy działały idealnie po operacji” – podaje szpital Xi'an.
Małpa, która otrzymała nerkę, przeżyła tylko jeden dzień, podczas gdy naczelny z przeszczepionym sercem zmarł po tygodniu. Makak z wątrobą świni przeżył szesnaście dni, czyli jest to najdłużej żyjące zwierzę, które otrzymało obcy przeszczep wątroby na świecie.
Naukowcy powiedzieli, że do przeprowadzenia eksperymentu zastosowali technikę edycji genomu znaną jako endowirusowe retrowirusy świń (PERV). Eksperci stwierdzili, że badania, które wymagały ponad 4 tys. embrionów, aby uzyskać prosięta, mają na celu znalezienie sposobów hodowli ludzkich organów u zwierząt do przeszczepu.
Pomimo badań niektórzy członkowie społeczności naukowej ostrzegali przed tworzeniem chimer z powodów etycznych. Neurobiolog Douglas Munoz z Queen's University w Kingston w Kanadzie powiedział, że takie projekty badawcze „po prostu przerażają”.
Chińczycy małpie komórki macierzyste wstrzykują pięciodniowym zarodkom świńskim przed zaaplikowaniem ich lochom. Chiny nie wykazują żadnych oznak zaprzestania działalności po zaproponowaniu stworzenia małp z mózgami częściowo ludzkimi, aby rzekomo lepiej badać choroby, takie jak choroba Alzheimera.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
"Płaskoziemcy łączą wysiłki na całej kuli Ziemskiej" - znalezione w sieci xD
Skomentuj