Chińczycy testują nanoroboty do walki z rakiem

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nanoroboty są przyszłością medycyny. Przekonali nas o tym chińscy naukowcy, którzy stworzyli i zademonstrowali nanomaszyny zdolne do usuwania nowotworów. Testy na organizmach żywych potwierdziły ich skuteczność.

 

Autonomiczne nanoroboty zostały opracowane dzięki specjalistom z Narodowego Centrum Nanonauki i Technologii (NCNST). Są to niewielkie zrobotyzowane systemy DNA, które są niewidoczne gołym okiem – posiadają zaledwie 90 nanometrów długości.

 

Nanoroboty te zostały zaprogramowane z pomocą tzw. aptamerów DNA i można je wyposażyć w trombinę - enzym, który powoduje krzepnięcie krwi w naczyniach krwionośnych. Nanomaszyny po wprowadzeniu do organizmu samodzielnie poszukują guzy, wnikają w nie i w ich wnętrzu uwalniają trombinę. Dzięki temu nowotwory zostają odizolowane od reszty organizmu i tracą dostęp do krwi. Innymi słowy – nowa technologia pozwala „zagłodzić” raka.

Co ważne, nanoroboty zostały wykonane z naturalnych biodegradowalnych materiałów, które usuwają się z organizmu po zakończeniu swojej misji. W przeciwieństwie do chemioterapii i radioterapii, nowa metoda walki z nowotworami nie jest szkodliwa dla zdrowych komórek, czyli jest całkowicie bezpieczna.

 

Chińscy naukowcy po raz pierwszy przeprowadzili eksperymenty na żywych organizmach. Nanoroboty zlikwidowały lub znacznie pomniejszyły guzy u myszy w ciągu dni i tygodni. Testy przeprowadzano także na świniach, których fizjologia i anatomia jest zbliżona do ludzkiej. Teraz naukowcy współpracują z firmą biotechnologiczną celem przeprowadzenia badań przedklinicznych z nadzieją na jak najszybsze wprowadzenie nowej rewolucyjnej technologii.

 

Ocena: 

Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Przyszłościa medycyny jest

Przyszłościa medycyny jest połączenie farmacji z naturalnymi metodami. Poza tym podstawą do zdrowia ludzkości jest wyeliminowanie substancji toksycznym, których pełno jest w jedzeniu, wodzie i powietrzu. Skoro nikt z tym nic nie robi to znaczy że chodzi o biznes a nie ludzkie życie.

Portret użytkownika CzarnyOlo

farmacja jako przemysł nigdy

farmacja jako przemysł nigdy nie połączy się z fitofarmacją stosowaną w systemach medycyny holistycznej. Takie atrakcje to refundują pewnie tylko w szwajcarii albo płaci się za nie w prywatnych klinikach stosujących często różne unikalne metody. 

Portret użytkownika Medium

Szkoda, że nie opisane jest,

Szkoda, że nie opisane jest, co się dzieje z takim głodującym nowotworem, stopniowo zanika? Czy może zostaje np. otorbiony?

W sumie podobnie, a nawet lepiej działa wg opisów witamina B17 (Laetril). Sustancja chemiczna witaminy uwalniając sie w organizmie wyszukuje nowotwór i zabija go jak trucizna, przy czym substancja bezpieczna jest dla zdrowych komórek ciała.

Skomentuj