Chińczycy stworzyli własnego robota kroczącego, skopiowanego z amerykańskiego SpotMini

Kategorie: 

Robot AlienGo

Robotyka może zrewolucjonizować przemysł oraz sposób prowadzenia wojen. Nic dziwnego, że liczne państwa na świecie bardzo aktywnie rozwijają różnego rodzaju roboty. Trudno właściwie powiedzieć, kto obecnie prowadzi w tym wyścigu, ale jedno jest pewne – Chiny chcą zdeklasyfikować swoich rywali.

 

Nie od dziś wiadomo, że Chińczycy bardzo często wykradają i kopiują amerykańskie technologie. Wygląda na to, że w kwestii robotów jest dokładnie tak samo. Jakiś czas temu, chińska firma Unitree Robotics ujawniła swojego najnowszego czteronożnego robota, który wygląda dość znajomo. Gdy przyjrzymy mu się dokładniej, zauważymy, że maszyna przypomina robota SpotMini amerykańskiej firmy Boston Dynamics.

 

Szczegóły dotyczące robo-psa o nazwie AlienGo pozostają nieznane. Wiadomo jednak, że AlienGo jest ulepszoną wersją robota LaikaGo. Ten drugi powstał w 2017 roku, waży 24 kg i może przenosić 7 kg ładunku. LaikaGo może pracować przez jedną godzinę na pełnej baterii, rozwija prędkość do 0,8 m/s, wyposażony jest w system kamer, GPS oraz dalmierz laserowy LiDAR i kosztuje 45 tysięcy dolarów.

Robot LaikaGo

O najnowszej maszynie firmy Unitree Robotics wiadomo tylko tyle, że potrafi wykonywać różne manewry i poruszać się stabilnie po dowolnej powierzchni. AlienGo prawdopodobnie może pracować dłużej na pełnej baterii i wygląda na to, że jego zwinność jest zbliżona do robota SpotMini, o czym możemy przekonać się na krótkim nagraniu, które zostało udostępnione przez firmę.

 

Roboty, takie jak AlienGo, posiadają wiele różnych zastosowań. Mogą np. operować w trudnym środowisku, niedostępnym lub zbyt niebezpiecznym dla człowieka. Maszyny te mogą również pilnować obiektów lub patrolować granice, ale wyposażenie ich w broń wydaje się raczej mało prawdopodobne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Bardzo dobre roboty dla

Bardzo dobre roboty dla grubasów. Nie muszą wstawać z łóżek robot przyniesie ciasteczko poda do reki i pobiegnie na zakupy. A jak gruby nasra w pampersa to robot wyniesie łajno.

Skomentuj