Chińczycy stworzyli pierwsze zmodyfikowane genetycznie karpie bez ości

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chińscy biolodzy zredagowali złotą rybkę za pomocą metody CRISPR/Cas9. Wyłączyli białko bmp6, co umożliwiło wyhodowanie populacji ryb bez ości mięśniowych, zdolnych do dziedziczenia mutacji. W przyszłości może to poprawić jakość hodowlanych ryb karpiowatych. Informacje na ten temat opublikowano na stronie bioRxiv.org.

 

 

Akwakultura, czyli hodowla organizmów wodnych, jest ważną częścią rolnictwa, ponieważ jest stabilnym źródłem białka dla człowieka. Tym samym według danych za 2018 r. na świecie wyprodukowano około 179 mln ton ryb, z czego 82 mln ton stanowiły produkty akwakultury. Chiny pozostają ważnym producentem ryb, odpowiadając za 35 procent w tym samym roku. Ponadto ponad dwie trzecie ryb hodowanych w tym kraju to karpiowate (Cyprinidae).

 

Podczas hodowli ryb ważne jest, aby spełniała ona określone cechy. Istnieje jednak problem z karpiowatymi - duża liczba kości mięśniowych (międzymięśniowych). Znajdują się w warstwach tkanki łącznej między segmentami mięśniowymi i przyczepiają się do kręgów, żeber lub łuków górnych. Te kości są trudne do usunięcia i mogą stanowić problem zarówno podczas jedzenia, jak i przetwarzania ryb. Podobny problem mają śledzie (Clupeidae).

 

Xiaowen Sun wraz z kolegami z Chińskiej Akademii Rybołówstwa postanowił pozbyć się kości umięśnionych u złotych rybek (Carassius auratus). W jednym z poprzednich badań udało im się to osiągnąć u danio pręgowanego (Danio rerio), wyłączając białko bmp6 przy użyciu technologii CRISPR/Cas9. Biolodzy wykonali te same manipulacje z embrionami złotych rybek. Następnie naukowcy wybrali osobniki ze współczynnikiem mutacji somatycznych przekraczającym 95 procent do naturalnej reprodukcji. W sumie powtórzyli tę procedurę jeszcze dwa razy, zauważając, że częstotliwość mutacji w kolejnych pokoleniach ryb wzrastała.

 

Po wyhodowaniu populacji złotych rybek pozbawionych muskularnych ości naukowcy postanowili sprawdzić, jak wzrosła ich waga i długość ciała w porównaniu z dzikimi osobnikami. Wyselekcjonowali 600 jednomiesięcznych osobników o wadze 3,65-5,02 grama i długości ciała 4,44-5,32 milimetra i hodowali je w stawie przez trzy miesiące, podążając za zmianami. Okazało się, że w wieku od dwóch do czterech miesięcy wykluta populacja rosła szybciej niż dzikie ryby.

 

Ponadto naukowcy przeanalizowali przybliżony skład składników odżywczych zawartych w tkance mięśniowej wyklutej populacji. Wyniki pokazały, że nie zaobserwowano znaczącej różnicy w porównaniu z dzikimi osobnikami. Nie znaleźli znaczących różnic podczas analizy struktury tkanki mięśniowej obu populacji, a także zauważyli, że dezaktywacja białka bmp6 i brak ości mięśniowych nie wpłynęły zauważalnie na płodność tych ryb.

 

Zdaniem biologów wyhodowana populacja karpia bez kości umięśnionej jest pierwszą rasą z tej rodziny, w której można odziedziczyć tę cechę. Według nich jest to ważne osiągnięcie dla akwakultury, która wymaga rozwoju ryb wysokiej jakości, a zmniejszenie liczby ości mięśniowych jest jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

Jak tak dalej pójdzie to

Jak tak dalej pójdzie to przerobią ryby na bezkręgowce, a wtedy to raczej niewiele będą się różnić od ślimaków i strzykw. Co w sumie jest niesamowicie zabawne biorąc pod uwagę jak często ludzie wyrażają obrzydzenie jeśli chodzi o jedzenie takich rzeczy.

Portret użytkownika inzynier magister

"Rozmówcy starali się jak

"Rozmówcy starali się jak mogli zdefiniować nadchodzące zagrożenia, czasami byli blisko celu, po czym zaczynali brnąć w jakieś niewiadome, jakby błądząc bez celu, bez zdefiniowania konkretu, właściwie to omijali szerokim łukiem prosty przekaz, który jest od lat dostępny na wielu stronach ONZ, głoszą go oficjalnie liczni zachodnioeuropejscy politycy, również ci z USA, co najmniej od lat 80-siątych, chodzi o stworzenie „Rządu Globalnego” Antychrysta !!! Celem cyber rewolucji i przemian społecznych jakie obserwujemy jest wprowadzenie nowego totalitaryzmu, rodem z Chin, i doprowadzenie do globalnej depopulacji. Jak by tego było mało już teraz wprowadza się szybki postęp w rozmnażaniu „ludzi” poza ustrojem kobiety, w sztucznych macicach, perzodują tu diabelskie Chiny, a także rozpoczęcie produkcji „ludzkich” humanoidów GMO, które zdaniem wielu oficjeli – pato-elity, mają wyeliminować normalnych, zdrowych i kochających Ziemian z tej rzeczywistości ! Nadchodząca era cyber szaleństwa i transhumanizmu ma za zadanie zmieść normalność i zastąpić ją czymś „nowym”, chodzi oczywiście o „Nowy Wspaniały Świat” – ideę rozgłaszaną od wielu już lat, od setek lat, rozmówcy boją się takich tematów, są za trudne, przerastają ich ?"

http://argonauta.pl/dyskusja-zybertowicz-vs-bartosiak-na-poziomie-dzieci-z-globalnej-podstawowki/

Chcą WPROWADZIĆ EUTANAZJĘ w Polsce tylnymi drzwiami? Skutki będą przerażające!

https://youtu.be/dEXjQNYj5fk

Polska to już wielka akcja NWO !!! już robią z nami kaszanę za sprawą PiSu !!!

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj