Chińczycy budują działo, które będzie mogło wystrzeliwać statki kosmiczne z prędkością dźwięku

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Chińscy naukowcy pracują nad przełomową technologią, która może całkowicie zmienić sposób, w jaki wysyłamy obiekty w kosmos. Opracowywany przez nich projekt, nazwany Tengyun, dotyczy stworzenia ogromnego działa elektromagnetycznego, które będzie w stanie umieszczać w kosmosie obiekty wielkości Boeinga 747 z prędkością dwukrotnie większą od prędkości dźwięku.

 

 

Prace nad tym projektem trwają od 2016 roku, a chińscy naukowcy uważają, że są bardzo blisko dokonania przełomu - informuje "South China Morning Post". Celem jest stworzenie działa szynowego, które będzie działać jak elektromagnetyczny tor startowy, przyspieszając hipersoniczne samoloty kosmiczne do prędkości Mach 1.6. Po wyrzuceniu, maszyny te mają odpalić silniki i wejść w przestrzeń kosmiczną.

 

Nowa technologia może znacznie obniżyć koszty wysyłania ludzi i ładunków w kosmos, co może stanowić atrakcyjną ofertę dla firm takich jak NASA czy SpaceX Elona Muska, które obecnie dominują na tym rynku. Poleganie wyłącznie na własnym zasilaniu samolotu do startu wymagałoby bowiem znacznej ilości paliwa, co ogranicza możliwości tradycyjnych rakiet.

 

Próbując przezwyciężyć to wyzwanie, chińscy inżynierowie musieli pójść na kompromis względem konstrukcji aerodynamicznej i układu silnika, co wpłynęło na wysoką wydajność lotów w tych maszynach. Naukowcy pracujący nad projektem Tengyun są jednak przekonani, że mogą rozwiązać bieżące problemy.

 

Aby przetestować tę technologię, China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) będzie korzystać z długiego na 1,93 km obiektu testowego maglev w Datong. Obiekt ten pierwotnie służył do testowania technologii lewitacji magnetycznej w rurze niskopróżniowej, ale obecnie jest wykorzystywany do testów lotniczych ze względu na możliwość napędzania ciężkich przedmiotów do prędkości 1000 km/h. W przyszłości obiekt testowy w Datong ma zostać wydłużony do 60 km, co pozwoli na osiąganie maksymalnej prędkości 5000 km/h.

 

Ośrodek w Datong jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych w dziedzinie urządzeń napędzanych technologią elektromagnetyczną na świecie. Podobne prace prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych, gdzie NASA w latach 90. próbowała zbudować wyrzutnię o wysokości 15 metrów, jednak projekt ten został porzucony z powodu trudności technicznych i braku funduszy. Amerykanie skupili się następnie na opracowywaniu technologii katapult elektromagnetycznych.

 

Działa elektromagnetyczne mogą być wykorzystywane nie tylko do wystrzeliwania samolotów kosmicznych, ale także do wysyłania satelitów na orbitę. Kalifornijski start-up Longshot buduje działo z lufą o długości blisko 10 km, które będzie w stanie wysyłać na orbitę satelity i zaopatrzenie dla stacji kosmicznych. Z kolei SpinLaunch tworzy coś w rodzaju kosmicznej katapulty, napędzanej elektrycznie, która może wykonywać kilkadziesiąt "strzałów" dziennie.

 

Chińskie działo elektromagnetyczne, wraz z innymi podobnymi projektami na świecie, może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzkość eksploruje kosmos. Technologia ta może znacznie obniżyć koszty i zwiększyć częstotliwość wysyłania ładunków w przestrzeń kosmiczną, otwierając nowe możliwości dla badań i eksploracji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Selena

Jest taki kanał /Przebudzonko

Jest taki kanał /Przebudzonko/, gdzie jest kontakt z Taygetanami. W jednym z filmow jest mowa o tym, że oni mają i wykorzystują mapy częstotliwosci poszczegolnych miejsc w ktore chcą sie przemiescić. Dzieje się to tak, że  oni po prostu , dostosowują swoją częsttliwość, do częstotliwosci miejsca w którym chcą się znaleźć i w ten sposób dokonują takiego skoku i to wszystko.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj