Chemicy ulepszają grafen za pomocą ptasich odchodów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy postanowili udowodnić absurdalność trwających prób poprawy elektrochemicznych właściwości grafenu, dodając do niego nowe elementy. Badacze postanowili stworzyć grafen domieszkowany obornikiem kurzym, który naprawdę okazał się lepszy niż czysta substancja o właściwościach elektrokatalitycznych. Artykuł na ten temat opublikowano w magazynie ACS Nano.

 

Grafen jest jedną z alotropowych modyfikacji węgla, który jest płaskim arkuszem o grubości jednego atomu, składającym się z komórek heksagonalnych. Grafen ma wiele unikalnych właściwości mechanicznych, chemicznych i elektronicznych, co czyni go interesującym materiałem do wielu zastosowań zarówno w nauce, jak i technologii.

 

W kontekście elektrochemii, czyli gałęzi nauki, która bada reakcje chemiczne związane z przepływem prądu elektrycznego, grafen szybko stał się interesującym katalizatorem. Jednak w ostatnich latach pojawiło się wiele prac, w których można poprawić jego właściwości poprzez dodanie nowych elementów. Co więcej, rodzaj wprowadzonego pierwiastka nie wydaje się mieć żadnego znaczenia - tylko w kilku pracach nad borem i siarką stłumiono właściwości katalityczne.

Chemicy z Czech i Kanady pod przewodnictwem Martina Pumery z Politechniki w Brnie postanowili udowodnić bezcelowość i absurd tego trendu, dodając obornik kurzy do grafenu. Okazało się, że taka modyfikacja poprawia także właściwości substancji.

 

Odchody ptasie są znane z wysokiej zawartości wielu pierwiastków (azotu, fosforu, siarki, chloru i innych), które chemicy próbowali wcześniej przyczepić do grafenu, próbując poprawić jego właściwości. Guano jest również przyjaznym dla środowiska i tanim materiałem, dlatego jest stosowane jako nawóz.

Autorzy stworzyli tlenek grafitu na dwa sposoby (stosując metody Hammersa i Hoffmana), po czym zmieszano je z suchym obornikiem, a następnie poddano procesowi obierania termicznego w celu uzyskania pożądanego kompozytu. Szczegółowe badanie próbek wykazało, że uzyskano grafen z dodatkiem wielu innych pierwiastków, głównie azotu, siarki i fosforu.

 

Aktywność elektrokatalityczną otrzymanej substancji oceniano w reakcjach z wytwarzaniem wodoru i redukcji tlenu. Okazało się, że zastosowanie ulepszonego obornika grafenowego jako elektrody jest bardziej skuteczne niż zastosowanie czystego węgla lub grafenu uzyskanego podobną metodą, ale nie poddanego działaniu ptasich odchodów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika docent

Czy autor tekstu może

Czy autor tekstu może wyjaśnić ten fragment:

"a następnie poddano procesowi obierania termicznego w celu uzyskania pożądanego kompozytu."

Co to znaczy obieranie termiczne?

Gdzie jest link do oryginału? 

Portret użytkownika Drobiarz

Już widzę jak z kurzych ferm

Już widzę jak z kurzych ferm do fabryk półprzewodników jadą ciężarówki z ptasim pomiotem. Wkrótce ptasie odchody staną się równie cenne jak złoto czy metale ziem rzadkich. Oczywiście mali dostawcy nie wzbogacą się na tym biznesie, ale 2 razy zastanowią się co zrobić z ptasimi odchodami, a i powiedzenie "g. mi zrobisz" nabierze wartości. W Polsce pełno jest tego towaru i Polacy będą mogli się na nim wzbogacić.To odkrycie przyniesie ludzkosci same plusy dodatnie. Najwięcej plusów zgarną autorzy badań finansowanych z  grantów.

Skomentuj