Chemia gospodarcza wpływa na płodność ludzi i zwierząt

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze badanie przeprowadzone przez personel Uniwersytetu w Nottingham wykazało, że szkodliwe chemikalia występujące w domach i mieszkaniach, na meblach, a nawet w żywności, mają taki sam niekorzystny wpływ na płodność u mężczyzn u ludzi, jak i u samców psów.

W ostatnich dziesięcioleciach pojawiły się rosnące obawy dotyczące spadku płodności u mężczyzn. Badania wykazują, że od lat osiemdziesiątych globalny spadek jakości nasienia wynosi 50 procent. Poprzednie badanie przeprowadzone przez ekspertów w Nottingham wykazało, że jakość nasienia u psów domowych również gwałtownie się pogorszyła. Ruchliwość plemników u zwierząt spadła o 30 procent w ciągu ostatnich 26 lat. To skłoniło naukowców do zastanowienia się, czy współczesne chemikalia powszechne w codziennym życiu mogą być przynajmniej częściowo winne.

W swoim artykule opublikowanym w Scientific Reports zespół przetestował działanie dwóch sztucznych chemikaliów, mianowicie zwykłego plastyfikatora DEHP stosowanego w produkcji dywanów, podłóg, tapicerki, ubrań, drutów i zabawek oraz wytrzymałego przemysłowego chemicznego polichlorowanego bifenylu-153, który, chociaż zabroniony na całym świecie, nadal często znajduje się w środowisku, w tym głównie w żywności.

Naukowcy przeprowadzili identyczne eksperymenty na ludziach i psach, używając próbek nasienia od dawców i psów hodowlanych żyjących w tym samym regionie Wielkiej Brytanii. Wyniki wykazały, że te chemikalia mają taki sam negatywny wpływ na nasienie obu organizmów.


 
Wcześniejsze prace naukowców z psami z tej samej dziedziny wykazały, że chemikalia znajdujące się w nasieniu dorosłych psów i niektórych pokarmach dla zwierząt mają szkodliwy wpływ na funkcję plemników u samców. W nowym badaniu eksperci najpierw badali wpływ dwóch związków, tj. DEHP i PCB153, na nasienie psów i ludzi. W obu przypadkach u osobników obecność chemikaliów zmniejszyła ruchliwość plemników i zwiększyła fragmentację DNA.

„Te nowe badania potwierdzają naszą teorię, że psy domowe mogą działać jako „lustro” spadku zdolności reprodukcyjnych u ludzi. Nasze wyniki pokazują, że sztuczne substancje chemiczne, które są szeroko stosowane w domu i w pracy, mogą być przyczyną spadku jakości nasienia u ludzi i psów mieszkających w tym samym środowisku"- powiedział Richard Lea, autor artykułu.

Wiadomo, że gdy ludzka ruchliwość plemników jest niska, fragmentacja DNA wzrasta, podczas gdy niepłodność męska jest związana ze zwiększonym poziomem uszkodzenia DNA w plemnikach. Naukowcy zidentyfikowali te same objawy u psów domowych, które żyją w tym samym środowisku i są narażone na te same zanieczyszczenia domowe. Oznacza to, że psy mogą być skutecznym modelem dla przyszłych badań nad wpływem zanieczyszczeń na spadek płodności, zwłaszcza, że wpływ zewnętrzny na ich ciała, tak jak dieta, jest znacznie łatwiejszy do kontrolowania.


 
Zdaniem ekspertów, kolejnym etapem badań będzie ustalenie, w jaki sposób region, w którym żyjemy, może mieć wpływ na jakość plemników zarówno u ludzi, jak i psów, tak jak ma to miejsce w regionach, gdzie przemysł jest lepiej rozwinięty, a środowisko zawiera więcej chemikaliów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika osa

Wyjątkowo mało odkrywcze

Wyjątkowo mało odkrywcze odkrycie Smile Łatwo przewidzieć, że wszystko na to wpływa, co może wpływać. Również promieniowanie elektromagnetyczne, bo komórki nie są w stanie ominąć praw fizyki ani zjawisk chemicznych.

Skomentuj