CERN zamroził status Rosji w organizacji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Rada Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zdecydowanie potępiła działania wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, podjęła decyzję o zamrożeniu statusu Rosji w organizacji na czas nieokreślony oraz zabroniła rozpoczynania nowych projektów z rosyjskim rządem i instytucjami rosyjskimi. Tak wynika z oświadczenia szefa CERN Fabioli Gianotti, opublikowanego po posiedzeniu Rady.

 

Współpraca Rosjan z CERN-em rozpoczęła się już w czasach sowieckich, kiedy sowieccy fizycy przybyli do pracy nad akceleratorami. Po rozpadzie Związku Radzieckiego współpracę Rosji z CERN regulowała umowa dwustronna podpisana 30 października 1993 r. oraz protokoły do niej zawarte. Rosyjscy naukowcy i inżynierowie wnieśli znaczący wkład w zaprojektowanie i budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów.

 

Rosja miała status obserwatora w CERN, co oznaczało, że Federacja Rosyjska nie wpłacała składek do budżetu organizacji, nie mogła głosować w zarządzie CERN, ale mogła uczestniczyć w projektach badawczych zarówno finansowo, jak i sprzętowo. W 2012 roku strona rosyjska wystąpiła o członkostwo stowarzyszone. Status ten dawał możliwość uczestniczenia w posiedzeniach Rady bez prawa głosu, prawa do udziału w przetargach na dostawę sprzętu, ale konieczne było uiszczenie opłat, tj. około dziesięciu milionów euro rocznie. W marcu 2018 r. Federacja Rosyjska wycofała swój wniosek o członkostwo. W tym czasie urzędnicy twierdzili, że stosunki między Rosją a CERN zostaną określone w zaktualizowanej umowie dwustronnej.

 

Nowa umowa została podpisana w kwietniu 2019 roku. Stwierdzono wówczas, że Rosja jest nadal zainteresowana udziałem w eksperymentach w Wielkim Zderzaczu Hadronów oraz w programie modernizacji tego akceleratora, w rozwoju zderzaczy nowej generacji. CERN zadeklarował z kolei, że chciałby uczestniczyć w rosyjskich projektach z zakresu fizyki jądrowej i fizyki cząstek elementarnych – w szczególności w eksperymentach przy reaktorze PIK i zderzaczu elektron-pozyton w Syberyjskim Instytucie im. Budkera.

 

Po wybuchu działań wojennych na Ukrainie setki rosyjskich fizyków współpracujących z CERN podpisało list otwarty (lista sygnatariuszy została usunięta po ostatnich zmianach w rosyjskim prawie). W liście zaprotestowali przeciwko działaniom rosyjskiego kierownictwa i wyrazili solidarność z petycją rosyjskich naukowców i dziennikarzy, opublikowaną na stronie internetowej gazety Troitsky Variant.

 

Rada CERN w swojej uchwale zadeklarowała, że będzie promować inicjatywy mające na celu wspieranie ukraińskich naukowców oraz ukraińskie projekty w dziedzinie fizyki wysokich energii. Jednocześnie Rosja jest pozbawiona na czas nieokreślony statusu obserwatora w organizacji, nie można rozpocząć nowych projektów z Federacją Rosyjską i organizacjami rosyjskimi. Dokument stwierdza, że kierownictwo CERN będzie przestrzegać reżimu międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję.

 

Jednocześnie CERN wyraża poparcie dla protestujących przeciwko wrogim działaniom przedstawicieli rosyjskiego środowiska naukowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika muchomorowyczlowiek

wczoraj kupowalem gaz

wczoraj kupowalem gaz
od tamtego piątku zdrożał z 70zl do 100zl  po czwartkowym zakręceniu gazu do polski przez rosje

ciekawe za ile bezie butla za miesiąc 

a teraz odcięli nam zboża wiec chleb będzie dla bogatych
a stal od tamtego tygodnia 66%
no nie wiem kto tu komu robi embargo

Portret użytkownika Q

Gaz w butlach to LPG czyli

Gaz w butlach to LPG (Liquid Petroleum Gas) czyli skroplony butan lub mieszanka propanu z butanem pozyskiwane podczas destylacji ropy naftowej . Czyli LPG produkują NASZE RAFINERIE . Rosja wysyła do nas CNG - czyli Compresed Natural Gas - gaz ziemny pod ciśnieniem , pobierany wprost z dziury w ziemi . Taka to różnica . 

Cena LPG nie zależy nawet od ceny ropy na światowych rynkach - bo to ODPAD produkcyjny. Czysty zysk dla rafinerii i budrzetu państwa z podatku akcyzowego. Wzrost cen LPG to zwyczajna spekulacja i żerowanie na sytuacji geopolitycznej.

Portret użytkownika dominikq

w malezji stolicy kualalumpur

w malezji stolicy kualalumpur stoja rowniez jeszcze dwie blizniacze wieze takie wysokie budynki jak w nowym jorku, rzeczywistosc tej planety jest taka ze wszyscy powinnismy jezdzic tymi samymi samochodami niech to bedzie jedna marka plus kilka modeli te same kolory wnetrza i lakieru zewnetrznego te same silniki kilka rodzajow benzyna wyposazenie wszystko to samo dla europy jeszcze niby bez granic chyba wspolnej teraz moze pozniej, te ruskie szczawy ze wschodu dopuscily do zniszczenia cennego samolotu jest potrzeba na raz ze 2000 sztuk imigrantow sprowadzic pod paryz to idealny transport do airbusa czy boinga ile wejdzie po 500 osob, do antonowa weszloby ze 2500 bez siedzen imigrantow politycznych z polski nawet taka wymiana z afryka polacy wam politykow urzednikow notariuszy sedziow a oni lekarzy inzynierow a nie autobusem po 50 osob przez 7 dni jazdy a samoloty lataja na powietrze chyba na pewno jeszcze,

Skomentuj