Na Ceresie odkryto coś co wygląda na gigantyczną piramidę

Kategorie: 

Źródlo: NASA

Planeta karłowata Ceres jest obecnie przedmiotem badań sondy kosmicznej Dawn należącej do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Kolejne zdjęcia powierzchni tego globu wprawiają w zdumienie praktycznie wszystkich astronomów. Najpierw odkryto jasne plamy, które wyglądają trochę jak ziemskie rozświetlone miasta w nocy, a teraz jeszcze okazało się, że na powierzchni Ceresa znajduje się gigantyczna piramida.

 

Tajemniczy obiekt pojawił się na zdjęciach wysłanych 06 czerwca 2015 roku. Obecnie sonda Dawn znajduje się na wysokości 4400 kilometrów nad Ceresem. Eksperci NASA uważają, że piramida ma około 18 km szerokości i 6,3 km wysokości. Dla porównania, wysokość Wielkiej Piramidy w Gizie wynosi "tylko" 139 metrów.

 

Nieoczekiwane znalezisko na Ceresie może być kolejnym przedmiotem hipotez naukowych i rozmaitych dziwnych na pozór teorii. Sonda, która wykonała te zdjęcia została tam wysłana raczej w celu wykonania szczegółowych obrazów jasnych plam niewiadomego pochodzenia, ale przy okazji udało się odkryć tą niezwykłą strukturę.

W okresie od 06 sierpnia do 15 października sonda Dawn obniży swoją orbitę jeszcze bardziej, do 1450 km. Później obniży lot do 375 km. Na tej orbicie, Dawn pozostanie od 8 grudnia do końca swej misji. Ceres to, największe ciało niebieskie znajdujące się między Marsem, a Jowiszem. Planeta znajduje się w głównym pasie asteroid. Średnica tego globu to 950 km.

Niektórzy naukowcy uważają, że w przeszłości Ceres był niewielką planetą z oceanem znajdującym się pod jego powierzchnią. Kiedyś pod pokrywą lodu znajdowała się tam woda w stanie ciekłym. Kto wie, być może istnieje ona tam do dzisiaj i obecność wody pod powierzchnią Ceresa, tłumaczy dziwne jasne wykwity niewiadomego pochodzenia zaobserwowane w jednym z kraterów znajdujących się na tym ciele niebieskim.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Moriar

Ceres to jest Ona , tak jak

Ceres to jest Ona , tak jak satelita jest ON. Admin chyba z języka polskiego to był mierny albo nauczyciel byle jaki. Jakby cię uczyła języka polskiego pewna pani z Olsztyna na pewno pisałbyś poprawnie. Myślę,że mówisz "poszłem". Pozdrawiam

Portret użytkownika alternatywny

Mnie dziwi dalej ten krater

Mnie dziwi dalej ten krater mieniący się miejscami, o średnicy 90km. Czy tylko mnie zastanawia jak planeta o średnicy zaledwie ok. 980 km, o masie 9,5 × 1020 kg i gęstości 2,08g/cm3 (dane według wikipedii), mogła przetrwać po kolizji z jakimś ciałem niebieskim, które pozostawiło takie znamie? Dla porównania, Ziemia ma masę ok 5,8×1024 kg i gęstość 5,5g/cm3 oraz przeciętną średnicę ok. 12742km.
W sumie takie uderzenie, mogło by zniszczyć wszelkie formy życia będące na planecie, baaa nawet roztrzaskać Ceres na strzępy...a jednak nie roztrzaskało. Zdjęcia z bliższej odległości nic nam nie dadzą, ponieważ trzeba zejść na grunt, a może nawet pod "ziemię" aby cokolwiek można było powiedzieć więcej o tym niezwykle wytrzymałym, w moim mniemaniu, karle.

Portret użytkownika Taki Jeden

Aaa :/ te ich zdjęcia

Aaa :/ te ich zdjęcia ochłapowe ,co jakiś czas  rzucą  coś takiego...i co? My mamy zająć się badaniami?,,dzięki",ale przecierz to te j..... NASA jest obładowana naukowcami z powołania(przynajmniej tak powinno być),ktòrzy dostają tam niemałe pięniądze i na dodatek wampirzą od zwykłych  zainteresowanych energię wyobraźni,bo jaki kolwiek z nimi myślało by się fachowy,a tym samym konstruktywny dialog-- to nie oni,to nie ten adres. Wyprowadzą człowieka z równowagi bezczelnym monitem:[ że to błąd techniczny,lub błędne postrzeganie obiektu]  Dlatego przestałem  reagować na te ich wypusty i mi to wychodzi na manifestowanie władzy jakiejś loży,czyli info,że weszli w posiadanie jakiejś wiedzy...dla wtajemniczonych.

Portret użytkownika Israfel

Liczę na to, że po ponad

Liczę na to, że po ponad 10-cio krotnym obniżeniu orbity plamy jak i piramida zostaną obfotografowane.
 
Przy okazji, piramida niewiele mniejsza od Mount Everestu, to raczej niemożliwe.
 
Można założyć, że duże miasto o powierzchni 18x18 km i średniej wysokości budynków 50 metrów (czyli prawie samie 15piętrowce jeden przy drugim), to jeden poziom.
Na nim kolejny, mniejszy, bo 17,95x17,95 km, na nim kolejny (17,9x17,9) itd... to w piramidzie o wysokości 6 km zmieściłoby się ok. 50 takich miast. Jeżeli miałby to być obiekt sztucznego pochodzenia, to faktycznie olbrzymi.
 
Gdyby na Ziemi miała powstać budowla o wymiarach proporcjonalnych do jej średnicy, to musiałąby mieć podstawę 240x240 km i wysokość 80 km. Czyli na terenie Polski postawilibyśmy 4 takie piramidy (stykające się bokami) 10 razy wyższe niż Mount Everest.
 
Myślę, że plamy i piramida to obiekty naturalne.
Liczę na dokładne zdjęcia.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Strony

Skomentuj