Carlos Ruiz Zafón - hiszpański zaklinacz słów

Kategorie: 

Źródło: adobestock

Carlos Ruiz Zafón to hiszpański pisarz znany przede wszystkim z cyklu czterech powieści "Cmentarz Zapomnianych Książek", które wkrótce po wydaniu stawały się światowymi bestsellerami. Zmarł 19 czerwca 2020 r., lecz zarówno on sam, jak i jego książki z pewnością nie odejdą w zapomnienie.

 

Proste życie wybitnego twórcy

Carlos Ruiz Zafón, syn gospodyni domowej i agenta ubezpieczeniowego urodził się 25 września 1964 r. w Barcelonie, którą tak chętnie opisywał na kartach swoich powieści. Studiował na jezuickiej uczelni San Ignacio de Sarrià. Z wykształcenia był dziennikarzem. Pracował początkowo w agencji reklamowej McCann WorldGroup, jako dyrektor kreatywny, a od 1993 r. zaczął pisać scenariusze filmowe i powieści, mieszkając już w Los Angeles.

W jego rodzinie nie było tradycji pisarskich, lecz literatura była bardzo ważna dla ojca Zafóna. To on zaczepił w małym chłopcu miłość do książek i to być może jemu zawdzięcza potrzebę rozwijania talentu.

Od 2018 r. cierpiał na niewyleczalną chorobę - raka jelita grubego. Zmarł 19 czerwca 2020 r. w zaciszu własnego mieszkania. Miał wówczas 55 lat.

Carlos Ruiz Zafón - klasyczny twórcza we współczesnym świecie

Carlos Ruiz Zafón znany jest z cyklu powieści "Cmentarz Zapomnianych Książek", w którego skład wchodzą: "Cień Wiatru", "Gra Anioła", 'Więzień Nieba" oraz "Labirynt Duchów".

Debiutem była jednak książka skierowana do młodzieży - "Książę mgły", za którą otrzymał nagrodę Premio Edebé de Literatura Infantil y Juvenil. W jego twórczości wyraźny jest klasyczny warsztat pisarski, jakim posługiwali się: Dostojewski, Tołstoj czy Dickens. Carlos Ruiz Zafón w udzielanych wywiadach wielokrotnie podkreślał, że te trzy wybitne postacie to jego główne źródło inspiracji. Widać to również w jego kolejnych powieściach dla młodego czytelnika: “Światła północy”, “Światła września” i „Marina”.

Dopiero widząc sukces, jaki odnoszą jego dzieła, Zafón postanowił zacząć pisać także dla starszych czytelników. Tak powstał w 2001 r. "Cień wiatru", który w zaledwie siedem lat przetłumaczono aż na 45 języków. Sprzedaż na całym świecie wyniosła ponad 10 milionów egzemplarzy, a "Cmentarz Zapomnianych Książek" i pojawiającą się w każdym tomie tetralogii księgarnię “Sempere i synowie” poznali mieszkańcy m.in. Niemiec, Brazylii, Ameryki Łacińskiej czy Polski.

Liczne przychylne recenzje i wyróżnienia oraz zauroczenie czytelników losami bohaterów sprawiły, że jeszcze za życia Carlosa Ruiz Zafóna powstał nurt fascynatów jego twórczości  - zafonmania.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj