Całkowite zaćmienie słońca 13 listopada 2012

Kategorie: 

Źródło: NASA

Już dziś o 20:35 czasu uniwersalnego nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Szlak cienia Księżyca będzie prowadził aż do północno-wschodniego wybrzeża Australii.

 

Aby zobaczyć to piękne zjawisko trzeba było się udać w okolice północy Australii lub pływać na Wielkiej Rafie Koralowej. Zaćmienie Słońca powoduje też zwykle, ze zaczynają tam ściągać różnego rodzaju naukowcy i rzesze turystów. Zjawisko zacznie się rano 14 listopada 2012 rano, Księżyc przesłoni tarczę słoneczną około godzinne po wschodzie Słońca. Oznacza to, że tego dnia będzie można zobaczyć dwa wschody Słońca a gwiazdy powrócą na niebo po chwilowej nieobecności.

Wszystko potrwa około dwóch minut a wyjątkowe będzie to, że Słońce będzie się znajdowało stosunkowo blisko horyzontu. Będzie można obserwować pełen zakres zaćmienia ze słynnym ostatecznym błyskiem przed momentem, gdy nasz satelita na kilka minut stanie się naturalnym koronagrafem pozwalając zobaczyć gołym okiem to, co symulują urządzenia SOHO czy SDO. 

Dzisiejsze zaćmienie słońca globalnie będzie trwało 3,1 godziny a cień pokona w tym czasie 14 500 kilometrów, co odpowiada 0,46% powierzchni Ziemi. Następne całkowite zaćmienie nastąpi dopiero w 2015 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika brutal

POWIEM WAM JEDNO ZNACIE SIE

POWIEM WAM JEDNO ZNACIE SIE NA TYCH ZJAWISKACH TAK JAK KURA JEST ZNAWCĄ PIEPRZU JAK NASA NAPISZE JAKIS OCHŁAP TO WERTUJECIE TO PRZEZ TYDZIEN I SNUJECIE TEORIE DOMYSŁÓW TEN CAŁY KONIEC ŚWIATA ROZDMUCHANY PRZEZ TAKICH ZNAWCÓW JAK WY JEST PODOBNY DO PARTI RZĄDZĄCYCH OBECNIE W NASZYM KRAJU ŚMIECH NA SALI DZIECI NIE STRASZCIE  TEN PORTAL JEST ŻAŁOSNY JAK TELENOWELE KOLUMBIJSKIE POZDRAWIAM CZYTAJĄCYCH JESZCZE NIE NAWIEDZONYCH

Wolność polega na tym, że ludzie nie boją się śmierci. Ani w ogóle niczego.

Portret użytkownika black.serpent

Może autor tego filmu ma

Może autor tego filmu ma zdjęcia z wycieczki do piekła, o którym to mówi z tak wielkim przekonaniem. Jeśli tacy jak on idą do "nieba" to biorę to "piekło" od ręki i jestem w pełni świadomy tego co mówię.
 
Wszystko to tylko gra umysłu...

Strony

Skomentuj