Całkowita masa ludzkich produktów i budowli, przekroczyła masę biosfery

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rok 2020 można nazwać punktem zwrotnym w historii relacji między człowiekiem a dziką przyrodą. Staliśmy się świadkami momentu, gdy rodzaj ludzki wraz z jego wytworami, waży więcej niż cała biosfera razem wzięta.

 

Odtąd, waga wszystkich produktów i budowli stworzonych przez człowieka przewyższa wszystkie drzewa, grzyby i plankton oraz wszelkie inne formy żywej biomasy. Do takiego wniosku, doszedł zespół naukowców z izraelskiego Instytutu Weizmanna, którego artykuł został opublikowany w czasopiśmie Nature.


Od 1900 roku ilość wydobywanych i wykorzystywanych zasobów mineralnych Ziemi, podwajała się co 20 lat i obecnie osiąga 30 miliardów ton rocznie. Wszystkie zasoby wydobywane z litosfery Ziemi, są zamieniane w: paliwo, materiały budowlane, metale i szeroko rozumianą infrastrukturę. Według obliczeń autorów badania, w okolicach 2020 roku (± 6 lat): całkowita sucha masa ziemskiej biosfery i „masa antropogeniczna” zrównały się i wyniosły ok. 1,1 bln ton. 


Autorzy podkreślają, że akumulacja ta wynika nie tyle z przetwarzania żywej biomasy, ile z rozwoju pożytecznych zasobów Ziemi, które osiągnęły zawrotne rozmiary. Ogromna większość rosnącej masy „świata ludzi” składa się z betonu, piasku, żwiru, gliny i asfaltu. Jeśli trend ten się utrzyma, w połowie lub pod koniec lat 30, masa „ludzkiego świata” przekroczy „surową” masę biosfery, wliczając w to wodę zawartą w organizmach żywych.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika DarkTech

Na wstępie jedna uwaga -

Na wstępie jedna uwaga - między wagą produktu a jego masą jest chyba zasadnicza różnica. Po drugie - skoro wytwarzamy coś lub przetwarzamy, jako surowców używamy tego co znajduje się na Ziemi, czyli w myśl prawa zachowania masy niczego nie wygenerujemy, bo masa wyjściowa naszego produktu nie będzie większa niż suma mas składników. Gdybyśmy do naszej produkcji sprowadzali składniki z innych planet - takie postawienie sprawy byłoby zasadnym. Wink

Portret użytkownika Mojeimię44

Nie popieram ogólnie polityki

Nie popieram ogólnie polityki Chin pod wieloma względami ale to jest jedyny naród na świecie, który za szczytny cel wziął sobie terraformowanie swojego terenu. To całkiem prawdopodobne, że Chiny do końca tego stulecia będą zielonymi płucami Azji niczym Amazonia płucami świata. Plan jest bardzo ambitny i bardzo rozwojowy. Gdyby tą drogą poszły Australia, Afryka z Saharą, Ameryka północna,  bylibyśmy świadkami wielkich zmian klimatycznych a i miejsca dla zwierząt, ludzi byłoby dużo więcej. 

Portret użytkownika mariusx78

Chiny podbiją Świat(pisałem

Chiny podbiją Świat(pisałem już o tym kiedyś), i to oni będą a nawet już są największym zagrożeniem dla całej reszty. Teraz wszystkie oczy mają być skierowane na Chiny, ponieważ to właśnie ich system społeczno-polityczny będzie wzorem do wdrażania na naszym globie Nowego Porządku Świata, czyli globalnego komunizmu.

Portret użytkownika Quark

Weź pod uwagę ,że aby zmienić

Weź pod uwagę ,że aby zmienić pustynię w zieloną krainę trzeba tam wlać olbrzymią ilość wody i tą czynność wielokrotnie powtarzać ,w przeciwnym razie nie byłoby tam pustyni . Już kiedyś takie plany mieli radzieccy przywódcy ,chcąc zamienić nieużytki w żyzne pola pod uprawę bawełny a skończyło się to osuszeniem i zanikiem moża (!) aralskiego i pobliskich rzek.

Skomentuj