Były pracownik Elona Muska buduje w Europie gigantyczną fabrykę baterii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Konkurent Tesli, firma Northvolt właśnie zyskała oficjalne pozwolenie na pobranie pożyczki o wartości 62 mln dolarów, aby rozpocząć w Szwecji budowę gigantycznej fabryki baterii – projektu łudząco podobnego do Gigafabryki Tesli. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do 2023 roku Northvolt stworzy największą fabrykę akumulatorów litowo-jonowych w Europie.

 

W ubiegłym roku firma Elona Muska, Tesla, rozpoczęła budowę fabryki „Gigafactory” w miejscowości Sparks w stanie Nevada. Obszar produkcyjny ma w ciągu roku wypuszczać do sprzedaży akumulatory  o łącznej pojemności 35 GWh, niemal podwajając obecne wyniki produkcji baterii w skali całego świata.

 

Były dyrektor ds. zakupów w firmie Tesla, Peter Carlsson, zainspirowany wizjami swojego byłego pracodawcy, planuje zbudować w Europie własną gigantyczną fabrykę. W poniedziałek 12 lutego, bank inwestycyjny Unii Europejskiej zatwierdził wniosek o pożyczkę Carlssona w wysokości 62 mln euro.

 

Celem firmy Northvolt jest zbudowanie do 2023 roku fabryki w Szwecji, która w ciągu roku będzie produkować baterie o łącznej pojemności 32 GWh. Nie pobije to planów Elona Muska, ale wystarczy aby zdominować rynek europejski.

 

Elon Musk oraz Peter Carlsson idą z duchem czasu. Świat powoli rezygnuje z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Zapotrzebowanie na baterie jest więc istotnym elementem tego procesu. Więcej konkurentów z pewnością obniży dotychczasową cenę akumulatorów, a tańsze baterie będą mogły zachęcić szersze grono ludzi do przejścia na odnawialne źródła energii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj