Być może w styczniu będzie można zobaczyć gołym okiem kometę Catalina

Kategorie: 

Źródło: twitter

Ostatniego dnia października 2013 roku, w ramach badania nieba Catalina Sky Survey, odkryto nową nieokresową kometę oznaczoną potem jako C/2013 US10. Jest ona znana powszechnie pod nazwą kometa Catalina. Pod koniec listopada, to ciało niebieskie dokończyło swoje okrążenie wokół Słońca i ruszyło w kierunku Ziemi. Astronomowie spodziewają się ciekawych obserwacji.

 

Teraz kometę można oglądać w gwiazdozbiorze Panny i przy obecnej jasności C/2013 US10 możliwe jest nawet dostrzeżenie jej gołym okiem. Perygeum, czyli największe zbliżenie do Ziemi nastąpi w niedzielę, 17 stycznia, 2016. Znajdzie się wtedy w odległości 0,72 jednostki astronomicznej, czyli 108 milionów kilometrów od naszej planety. W tym czasie spodziewana jasność osiągnie magnitudę 5, co oznacza, że da się ją zobaczyć przez lornetkę, a nawet gołym okiem. Wtedy będzie to jeszcze łatwiejsze, bo komety należy szukać w najbardziej znanym gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Zanim do tego dojdzie obserwacje prowadzą astronomowie. W sieci można znaleźć już wiele pięknych zdjęć komety Catalina. Do najbardziej niesamowitych należy to wykonane 11 grudnia przez astrofotografa z Austrii. Zostało wykonane podczas burzy słonecznej i przedstawia zdjęcie plazmidów występujących w obrębie warkocza komety.

Są to skutki wynikające z pogody kosmicznej. Astronomowie, prowadzący obserwacje komet, często zauważają w ich warkoczach plazmidy, w najbardziej ekstremalnych przypadkach, wiatr słoneczny może je dosłownie zdmuchnąć.

Od 25 grudnia, kometa zniknie z pola widzenia ze względu na blask księżyca, ale potem przez kilka dni, wraz ze wzrostem jasności, będzie widoczna nawet bez teleskopu i lornetki. Przez kolejne kilka miesięcy nowego roku, kometę będą mogli obserwować posiadacze teleskopów. W połowie stycznia, obiekt ten zacznie się oddalać od naszej planety i wraz z tym następować będzie obniżenie jej jasności aż do magnitudy 11 w kwietniu 2016.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tommy700

Wszyscy jestescie ciemni!!!

Wszyscy jestescie ciemni!!! nie widzicie co sie dzieje na niebie jakies łuny czerwoności  w miejscach oddalonych od slonca , dziwne chmury, anomalie pogodowe, wybuchy wulkanow, potopy w roznych czesciach swiata, i teraz informacja ze cos nadleci - zbieg okolicznosci ciekawe , w grudniu i styczniu i 2015 a My radosnie mamy siegnac po lornetki, i oczywiscie daleko odleci, jasne. Myslicie ze gdyby cos zagrazalo Ziemi to dali by informacje w Panoramie!!! otworzcie oczy . naiwniacy.

Portret użytkownika Dagli91

Była już Asteroida

Była już Asteroida Hallowenowa , teraz 25 grudnia Asteroida Bożonarodzeniowa , Teraz rozpoczął się Rok Miłosierdzia w Kościele Katolickim a ta kometa bardzo mi przypomina strumienie miłosierdzia z obrazu Jezu Ufam Tobie. Pewnie to tylko przypadek ale fajnie się składa Smile

Skomentuj