Burze zagrażają populacji europejskich ptaków morskich

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ornitolodzy obawiają się, że zmiany klimatu mogą spowodować poważny cios dla populacji ptaków morskich. Jeśli już każdy sezon będzie wyglądał tak jak ten, czyli będzie pełen bardzo silnych burz, to pod znakiem zapytania postawi nawet przetrwanie wielu gatunków.

 

Jak wiadomo od wielu miesięcy atlantyckie wybrzeże Europy i Wyspy Brytyjskie są pod wpływem licznych orkanów i burz z ogromnymi falami wdzierającymi się daleko w ląd. Eksperci twierdzą, że w wyniku tej ekstremalnej pogody zginęła rekordowa liczbę ptaków.

 

Większość z nich zmarła z głodu, bo nie były one w stanie polować w warunkach burzowych. Sztormy takie trwały ostatnio bardzo długo i często dochodziło do okresów niepogody odcinającej ptaki od ryb stanowiących podstawę ich diety. Poza tym huraganowe wiatry raniły wiele ptaków, łamiąc ich skrzydła i tym samym skazując je na śmierć,

 

Nie wiadomo też jakie będą konsekwencje dla rozrodu nowych pokoleń ptaków. Skoro już kilkadziesiąt tysięcy osobników zginęło to oczywiste wydaje sie oczekiwanie znacznej redukcji populacji, ale zła pogoda może dodatkowo negatywnie wpłynąć na liczebność piskląt.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj