Burza słoneczna zniszczyła satelity Elona Muska

Kategorie: 

Źródło: z

Słońce, gwiazda typu karłowatego, pełni funkcję nie tylko jako źródło energii termicznej i świetlnej dla Ziemi, lecz także charakteryzuje się cykliczną aktywnością manifestującą się w postaci rozbłysków oraz koronalnych wyrzutów masy. Zjawiska te mogą stanowić zagrożenie dla organizmów żywych oraz obiektów kosmicznych.

 

Atmosfera ziemska oraz pole magnetyczne skutecznie chronią naszą planetę przed wpływem burz słonecznych, jednakże satelity krążące na orbicie muszą radzić sobie z tymi obciążeniami. Burze słoneczne mogą uszkodzić systemy elektroniczne oraz spowodować deorbitację statków kosmicznych.

 

W lutym 2022 r., 49 satelitów firmy SpaceX uległo zniszczeniu podczas ponownego wejścia w atmosferę, funkcjonując znacznie krócej niż zakładano. Przyczyną tego zdarzenia był potężny rozbłysk słoneczny, który współgrał z wyrzutem masy koronalnej. Chmura materii słonecznej dotarła do Ziemi z prędkością 690 km/s, generując burzę magnetyczną. W wyniku tego zjawiska nastąpiło także ocieplenie wyższych warstw atmosfery, co z kolei spowodowało zmianę ich gęstości oraz ekspansję.

 

Satelity krążące na niskiej orbicie zaczęły doświadczać zwiększonego oporu atmosferycznego, prowadząc do redukcji prędkości i ostatecznego ich zniszczenia. Opóźnienie wystrzelenia satelitów o kilka tygodni mogłoby uchronić je przed tym zjawiskiem. W chwili obecnej aktywność słoneczna ulega nasileniu, a nasza gwiazda zbliża się do maksimum słonecznego. Skutkiem tego będzie wzrost liczby oraz intensywności rozbłysków, co związane jest z dodatkowym ryzykiem dla wielu obiektów kosmicznych.

 

W związku z tym konieczne jest podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie statków kosmicznych przed wpływem burz słonecznych oraz wyrzutów masy koronalnej. Niektóre satelity są już wyposażone w specjalne systemy ochronne, lecz nie gwarantują one pełnego bezpieczeństwa. Naukowcy nieustannie pracują nad udoskonalaniem metod prognozowania aktywności słonecznej oraz opracowaniem bardziej efektywnych systemów ochrony, mających na celu zminimalizowanie zagrożeń dla obiektów kosmicznych oraz zapewnienie ich ciągłej pracy w obliczu rosnącej aktywności słonecznej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wodzu

bzdura zadna tam burza

bzdura zadna tam burza słoneczna tylko celowe działanie rosji , tak samo putin wysmarzył 70 % ruterów starlink pociskami EPM  , w sumie śmieszty mnie ta wojna wielki mi poligon , wszyscy zarabiają na reklamie i handlu bronia , 5 milionów wieśniaków z Ukrainny tacy co w życiu nie wiedzał bankomatu i tranwaju , i jakieś głodujace dzieci w Afryce które dalej umierają a świat się bawi .

Portret użytkownika nn

Tak. Walka toczy się kilku

Tak. Walka toczy się kilku poziomach. Te pożary na syberii i w kilku miastach Rosji to wynik broni sateliutarnej. Wiadomo było, że satelity Muska / chłopczyk korporacji właścicieli/ wspierały działania upadliny - dlategfo miały awarię - zwaną burzą słoneczną której ostatnio nie było. 

Co z tego wyniknie? Wierzę, że myśl słowiańska pokona technikę hamerykańską, współtworzoną przez / też słowian .. na nieszczęście.

 

nn

Portret użytkownika axell69

od lutego 2022 r. toczy się

od lutego 2022 r. toczy się tajna strzelanina między NATO a Rosją, ale pod radarem przy użyciu tajnej broni. NATO zatopiło krążownik Moskwę laserami wysokoenergetycznymi zamontowanymi na Tr3b. Następnego dnia Stany Zjednoczone straciły bombowiec B1B o wartości miliarda dolarów w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Dzień lub dwa później Rosjanie zniszczyli największy amerykański i brytyjski magazyn pocisków manewrujących w Welford w Anglii. NATO odpowiedziało, wzniecając wiele pożarów na Syberii i co najmniej cztery różne zakłady produkujące broń w Rosji. W listopadzie Rosja prawie zniszczyła HMS Victorious podczas zanurzenia przez zwarcie w instalacji elektryczne atakiem EPM j. Strategiczny atomowy okręt podwodny, który wykonywał tajną misję, musiał wynurzyć się na powierzchnię i szybko wrócić do bazy. Pamiętacie HMS Defender, który dokonał skandalicznej prowokacji, płynąc przez wody Krymu? Okazało się, że Rosja usmażyła całą swoją elektronikę, aby spędzić kilka lat w suchym doku, wymieniając całe okablowanie. Rosja uderza mocno. Miej oko i ucho  otwarte. Nie będziesz rozczarowany.

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika taktonie

xDD moskwa dostała rakietą,

xDD moskwa dostała rakietą, lasery to sobie włącz w gwiezdnych wojnach. nie ma laserów o takiej mocy aby razic cele z orbity to raz a dwa wiązka takich laserów byłaby widoczna Biggrin satelity nie mają takiego zródla energii aby wystrzelic taki promien, i tyle z twoich głupich mądrosci, ruski lapsie 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj