Burza piaskowa na Marsie może zakończyć żywot 15-letniego łazika Opportunity

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Potężna burza piaskowa na Marsie zagraża przyszłości łazika o nazwie Opportunity – najdłużej „żyjącego” robota NASA na tej planecie. Pojazd wielkości wózka golfowego został wystrzelony w kierunku Marsa w 2003 roku, gdzie dotarł w styczniu 2004 roku i w założeniu miał przetrwać zaledwie trzy miesiące. Okazało się jednak, że w tym roku łazik obchodzi swoje 15 urodziny i dzięki energii słonecznej przemierzył na czerwonej planecie niesamowitą trasę.

 

Globalne burze piaskowe na Marsie pojawiają się raz na kilka lat i otaczają całą planetę mętną, czerwoną „mgłą”. NASA twierdzi jednak, że tegoroczny przypadek jest jednym z najbardziej intensywnych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano.

 

W wyniku burzy piaskowej, panele słoneczne Opportunity nie są już w stanie wychwytywać energii słonecznej, ponieważ całe zostały pokryte drobnym kurzem. Duży problem stanowi także niska temperatura, w pobliżu równika sięgająca -73 stopni Celsjusza, która źle wpływa na stan obwodów łazika. Teraz, gdy łazik nie ma dostępu do energii, aby się ogrzać, mróz może być jeszcze dotkliwszy.

Być może już niedługo Opportunity podzieli los łazika o nazwie Spirit, który przetrwał na powierzchni Marsa trzy zimy i w 2010 roku przeszedł w stan hibernacji. Mimo wszystko NASA stara się nie tracić optymizmu, ponieważ 16 sierpnia opublikowała komunikat, że burza na Czerwonej Planecie zaczyna słabnąć i być może Opportunity zdoła jeszcze przetrwać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika piotr p

Apollo był bogiem min. sztuki

Apollo był bogiem min. sztuki a telewizja też jest sztuką. Program Apollo był więc programem telewizyjnym w odcinkach. Łazik Spirit jak sama nazwa wskazuje jest niematerialny a czy można coś nazwać Opportunity czyli sposobność, zdarzenie, okazja? Sądzę, że ten łazik też nie istnieje.

Portret użytkownika eee

na Marsie też zmiany klimatu

na Marsie też zmiany klimatu bo marsjanie za dużo dwutlenku węgla odprowadzają do "atmosfery" i te stada krów pierdząc zanieczyszczają planetę metanem. Nałożyć im podatek od CO2. Co poniektórzy marsjanie wierzą , że to zmiany kosmiczne wpływają na ocieplenie ich planety, ale to marsjańscy fanatycy teori spiskowych.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj