Burza magnetyczna potrwa dwa dni, możliwa obserwacja zorzy polarnej na terenie naszego kraju

Kategorie: 

Źródło: Internet

Już od dzisiaj rozpoczyna się burza geomagnetyczna która potrwa przynajmniej dwa dni a podczas jej trwania nad naszym krajem może pojawić się zorza polarna. 

 

Burza jest skutkiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery wiatru słonecznego o zwiększonej prędkości, który jest emitowany z dziur koronalnych znajdujących się obecnie na środku tarczy słonecznej. Już teraz indeks planetarny Kp wskazuje wartość -6 co sugeruje możliwość pojawienia się zorzy polarnej w północnych częściach Polski. 

 

Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemi oraz indeks planetarny Kp

Według prognoz burza która zaczęła się dzisiaj skończy się dopiero w czwartek a jej maksymalna siła powinna przypaść na jutrzejszą noc kiedy to indeks planetarny Kp ma przez długi okres czasu wynosić 6 a jak wiemy pewnie i więcej. Jest to wystarczająca wartość do ujrzenia zorzy polarnej z terenu naszego kraju. Oczywiście wszystko będzie zależeć od polaryzacji, kiedy ta będzie ujemna zorza będzie pojawiać się w Europie natomiast gdy ta będzie dodatnia zorza pojawi się w Ameryce Północnej. Więcej informacji będziemy podawać na naszym profilu fb. 

Prognoza zorzy polarnej oraz indeksu planetarnego Kp 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Skomentuj