Budzi się wulkan Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich, który kiedyś wygenerował na Atlantyku potężne tsunami

Kategorie: 

Wulkan Cumbre Vieja z lotu ptaka

Wulkaniczny archipelag na Atlantyku znany jako Wyspy Kanaryjskie, nie raz spowodował problemy nie tylko lokalne ale i kontynentalne. Region ten jest aktywny sejsmicznie i duża erupcja wulkanu Cumbre Vieja, gdzie właśnie zarejestrowano roje trzęsień ziemi, może stanowić potencjalne zagrożenie tsunami dla wysp brytyjskich i dla wschodnich wybrzeży USA.

 

Cumbre Vieja tworzył wielkie tsunami już w przeszłości. Ostatnie miało miejsce około osiem tysięcy lat temu. Według specjalistów, tsunami, które wtedy powstało miało kolosalną skalę. Zostało ono spowodowane wielkim podmorskim osuwiskiem. W efekcie powstawały ogromne fale do dwudziestu metrów wysokości. Analizy radiowęglowe wykazały, że katastrofa wydarzyła się około 8150 lat temu i zdewastowała wybrzeża Islandii, Grenlandii, Norwegii, Wysp Owczych i Wielkiej Brytanii.

Najnowszy rój trzęsień ziemi w obrębie kaldery wulkanu Cumbre Vieja znajdującego się na wyspie La Palma, miał miejsce w sobotę, 7 października 2017 r. Władze donoszą , że od 10 października rozpocznie się baczna obserwacja wulkanu i  w związku z tym przydzielono 5 naukowców do śledzenia ewentualnych kolejnych trzęsień ziemi. Ostatnia erupcja wulkanu Cumbre Vieja rozpoczęła się 26 października 1971 r. i zakończyła się 18 listopada osiągając maksymalnie siłę VEI 2.

 

Hiszpańscy naukowcy planują zwiększyć ilość automatycznych stacji sejsmicznych, aby zebrać dane, które mogą pomóc w szacowania ryzyka erupcji. Mimo, że większość z około 70 wstrząsów ma najwyżej do 2,7 stopni w skali Richtera. 

Chociaż trzęsienia ziemi w obrębie Cumbre Vieja nie są czymś nadzwyczajnym, to obecne wzmożenie sejsmiczne jest uważane przez wulkanologów jako coś nietypowego. Nigdy nie rejestrowano tam  podobnego roju trzęsień ziemi, który ma niską energię i jest bardzo głęboki. Różni się to od całej znanej dotychczas aktywności sejsmicznej w obrębie Cumbre Vieja.

 

Hiszpańscy wulkanolodzy z instytutu INVOLCAN nie ukrywają, że jakkolwiek roje trzęsień ziemi są raczej czymś normalnym dla aktywnych wulkanów, to jednak procesy takie nie występują zbyt często w obrębi e Cumbre Vieja i trzeba to traktować jako przepływy magmy, które moga grozić nawet erupcją.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj