"Brzydkie" kaczątko z czekolady wycofane ze sprzedaży w związku z oskarżeniami o rasizm

Kategorie: 

Źródło: Waitrose

Poprawność polityczna nie zna granic. Sieć brytyjskich supermarketów Waitrose została zmuszona do wycofania ze sprzedaży czekoladowych kaczek wielkanocnych po tym, jak klienci oskarżyli ją o rasizm, ponieważ ciemnobrązowe zwierzątko zostało podpisane jako "brzydkie".

 

Supermarkety Waitrose za 8 funtów oferowały zestaw trzech kaczątek wielkanocnych, zrobionych z czekolady. Pierwsze dwie kaczki zostały opisane jako "chrupiące" oraz "puszyste", co nie wzbudziło oczywiście żadnych negatywnych reakcji. Skargi skupiły się jednak na trzecim, ciemnobrązowym kaczątku, opisanym jako "brzydkie". Niektórzy klienci uznali działania sklepu za akt rasizmu i złożyli skargę. 

 

Po otrzymaniu informacji zwrotnej supermarket tymczasowo wycofał produkt ze sprzedaży, do czasu aż przeprojektowano opakowanie i etykiety, tak aby nie budziły żadnych kontrowersji. Nowe, "ocenzurowane" wersje czekoladowych kaczątek są już dostępne w brytyjskich sklepach. Rzecznik Waitrose przeprosił za cały incydent, podkreślając, że market nie miał zamiaru nikogo urazić.

Logika w pierwszej kolejności nakazuje skojarzyć pomysł supermarketu ze słynnym utworem Brzydkie kaczątko, którego autorem był znany duński poeta, Hans Christian Andersen. W późniejszych latach baśń była wielokrotnie interpretowana, chociażby przez Disneya. Niektórzy doszukali się jednak celowego podprogowego przekazu ze strony sieci sklepów.

 

Tytułowe brzydkie kaczątko w baśni Andersena było wyśmiewane i wykluczane przez inne kaczki, co miałoby rzekomo odzwierciedlać pomiatanie czarnoskórymi przez białą część społeczeństwa Wielkiej Brytanii. Należy jednak przypomnieć, że w baśni kaczątko przerodziło się w pięknego białego łąbedzia, ale ten fakt raczej jest nieznany dla osób oskarżających sieć Waitrose o rasizm. Okazuje się, że nie można od wszystkich oczekiwać znajomości klasyków literatury.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Czekolada też jest

Czekolada też jest podejrzanie rasistowska, powinni ją również natychmiast wycofać. Za mój czarny telefon jak tak dalej pójdzie też mogę się narazić na podejrzenie o rasizm, w najlepszym wypadku o ksenofobię - chyba wymienię go na srebrny. A jakie macie opony ?. Bo ja mam też czarne i już zaczynam się bać. A może by tak przemalować na biało tych wszystkich których razi kolor ich skóry ???. Wtedy może czarne nie byłoby obraźliwe ?.

Portret użytkownika locutus79

A dlaczego na trzy kaczuszki

A dlaczego na trzy kaczuszki dwie są czarne a jedna biała? Mogli zrobić zestaw czterech kaczuszek. Czarna ,biała ,czerwona i żółta. To może wtedy nikt by się nie rozp....lał jak stare hotelowe prześcieradło ,po wizycie giejmka biedronki i jego męża zakutego łba rycerzyka walczącego o prawa męskich niewiast i waginosceptyków.  

Portret użytkownika Epiornis

Ja wolę inne tłumaczenie.

Ja wolę inne tłumaczenie.

Ludzie dostali i mogli robić "prawie" wszystko. Na golasa nawet mogli się ganiać Wink

Ale żeby nie było aż tak za słodko, jakieś podstawowe zasady musiały obowiązywać - jednej jedynej tak prostej i zarazem tak trudnej do ogarnięcia rzeczy im nie wolno było zrobić...

Nie kradnij z mojego drzewa. Nie kradnij. Gdyby Ludzie na Ziemi nie kradli, to na Ziemi byłby RAJ Smile

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Strony

Skomentuj