Brytyjskie władze zezwoliły na pozyskiwanie gazu łupkowego mimo dowodów na wywoływanie trzęsień ziemi

Kategorie: 

8020vision.com

Rządowa brytyjska komisja postanowiła zezwolić na produkcję gazu metodą szczelinowania hydraulicznego łupków. Stało się to pomimo wystąpienia dwóch trzęsień ziemi w angielskim mieście Blackpool.

 

Odwierty próbne w okolicy Blackpool zostały wstrzymane w 2011 roku po wystąpieniu w okolicy niezwykłych dla tego regionu trzęsień ziemi. Według firmy Cuadrilla nie ma dowodów na związek między wstrząsami o magnitudach około 2 stopni w skali Richtera a ich działalnością.

 

Inaczej stwierdziła Komisja Rządowa. Eksperci wyznaczeni przez brytyjski Departament Energii i Bezpieczeństwa Klimatycznego, doszli do wniosku, że wstrząsy przy takiej technologii pozyskiwania gazu będą nadal występować, ale ich wielkość jest za mała, aby możliwe były poważne szkody, więc całkowity zakaz takiej produkcji byłby niewłaściwy. W swoim sprawozdaniu Komisja zaleciła dalsze prace, z zastrzeżeniem szczegółowej kontroli na każdym ich etapie.

 

Zakłada się, że na podstawie raportu ekspertów rządowych departament wyda zbiór zasad regulujących produkcję gazu z łupków w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, w Szwajcarii, dopuszczalny limit, po którym szczelinowanie należy przerwać to wstrząsy o wielkości 2.3.

 

W Polsce tematyka trzęsień ziemi na skutek szczelinowania nadal jest tematem tabu. Każdy, kto taki temat podejmuje zostaje naznaczony, jako rosyjski szpieg. Tak to prawda, Rosjanie zwalczają tą technologię, bo stanowi zagrożenie dla interesów Gazpromu. Jednak nie można prowadzić propagandy pro łupkowej bez informowania o efektach ubocznych, które są ewidentne i nie różnią się wiele od szkód górniczych na skutek konwencjonalnego górnictwa.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika edmund

zastanawiały mnie wiele lat

zastanawiały mnie wiele lat temu slowa Vangi, gdy powiedziała, że w najbliższych latach "schowa się pod ziemię cała słodka woda swiata".
Nie mogłem dociec dlaczego miałaby to zrobić.
 
Od dwóch lat juz wiem - szczelinowanie.  Woda jest cięższa od ropy i ma lepszą kapilarność, a w rozwarstwione skały pod warstwami wodonośnymi spłynie grawitacyjnie. 
 
Niedługo bedziemy błagac o łyk czystej wody i płacic za nia każde pieniądze.
 
Myślę, że pora wysłać rządzących na przymusową lobotomię, bo wyedukowac ich nie sposób. Utrzymanie kilkuset tak stworzonych zombie będzie lepsze dla ludzkości niż utrata czystej wody.
 
 
 

Portret użytkownika Neshi777

Eeee każde dane idzie

Eeee każde dane idzie rpzedstawic w odpowiedni dla siebie sposób. Jak ktoś jest fanatykiem religijnym to przepowiada koniec świata itp. Nie chcę nikogo obrażać ani zarzucać poprzednikowi tego. Chodzi bardziej, że dla mnie to świadome działanie ikryte pod stworzonymi pretekstami. ODpowiednie jednostki na świecie mogą wywołać daną sytuację na którą zapraponuje się dane gotowe rozwiązanie które ma przynieśc odpowiednie skutki

Portret użytkownika Pedro

Poza trzęsieniami ziemi nie

Poza trzęsieniami ziemi nie nalezy również zapominać o skarzeniu wód gruntowych silnie toksycznymi substancjami używanymi w płuczce podczas procesu szczelinowania. Pomijając groźbę przecieku (co wbrew pozorom zdaża się całkiem często), z powracającą na powierzchnię płuczką nalezy coś zrobić. Zneutralizowac się nie da. Pod eufeministycznym pojęciem 'utylizacji' często rozumie się wylanie jej gdzies na uboczu (no bo w nieskończoność nie można jej w bezpieczny sposób przechowywać)

Portret użytkownika Pedro

Poza trzęsieniami ziemi nie

Poza trzęsieniami ziemi nie nalezy również zapominać o skarzeniu wód gruntowych silnie toksycznymi substancjami używanymi w płuczce podczas procesu szczelinowania. Pomijając groźbę przecieku (co wbrew pozorom zdaża się całkiem często), z powracającą na powierzchnię płuczką nalezy coś zrobić. Zneutralizowac się nie da. Pod eufeministycznym pojęciem 'utylizacji' często rozumie się wylanie jej gdzies na uboczu (no bo w nieskończoność nie można jej w bezpieczny sposób przechowywać)

Portret użytkownika 777

Ciekawe czy te bunkry co

Ciekawe czy te bunkry co sobie je pobudowli bogacze są odporne na trzęsienia ziemi ? Chyba nie, więc powinni zbudować sobie baze na orbicie i tam uciec jak się zacznie ! Smile Ale znowu na orbicie dłużej nie da się przebywać niż 6 miesięcy bo pózniej organizm zaczyna zanikać w wyniku braku ciążenia i trzeba się rekonwalescenzjować a i tak po tym są organizmy schorowane. Nie wiem gdzie musieli by uciec, może na marsa bo tam jest ciążenie i organizmy mogą dłużej wytrzymać gdy zacznie się apokalipsa. Tylko Obama musiałby przyspieszyć program kosmiczny, ale Obama zabrał NASA fundusze na misję Marsową. To już nie wiem gdzie by mieli uciec ?

Portret użytkownika Alex

na marsie jest już

na marsie jest już kilkanascie ja niekilka set milionów ludzi - wielkie słay ekranu itp nagle znikają - zobaczcie sobie wyłady ala bieleka na yt - na marsie są doze kolonie a my tu jestesmy jako niewolnicy.
 

Skomentuj