Brytyjski rząd wyraził zgodę na zapładnianie in vitro, korzystając z materiału genetycznego od trzech osób

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wprowadzenie tej kontrowersyjnej metody będzie miało miejsce prawdopodobnie pod koniec obecnego roku. Wielka Brytania stała się jednocześnie pierwszym krajem na świecie, w którym stosowana będzie technika in vitro, korzystając z DNA trzech osób. Przez następne dwa miesiące będą miały miejsce konsultacje w sprawie metody, jaka będzie stosowana w trakcie zabiegów.

 

Zapłodnienie in vitro o którym mowa, polega na wstrzyknięciu materiału genetycznego pary starającej się o dziecko do zdrowej komórki jajowej drugiej kobiety, z której usunięto jądro komórkowe, ale pozostawiono mitochondria. Kobieta, która oddałaby swoje mitochondria będzie uznawana jedynie za dawczynię organów, więc oficjalnie nie będzie rodzicem dziecka.

 

Główną zaletą tej techniki, według jej zwolenników, jest możliwość usunięcia osłabiających i potencjalnie śmiertelnych chorób, jakie są przekazywane z matki na dziecko. Jak informuje BBC News, w Wielkiej Brytanii jedno na 6 500 dzieci rodzi się z ciężką chorobą mitochondrialną, która osłabia mięśnie, prowadzi do ślepoty, niewydolności serca a nawet do śmierci.

 

Stosując tą metodę in vitro, dziecko będzie posiadało DNA dwóch rodziców oraz niewielką ilość DNA dawcy. Według Ministerstwa Zdrowia, konsultacje dotyczące tego projektu nie będą już określały czy korzystanie z tej techniki będzie dozwolone, tylko w jaki sposób będzie ona już realizowana. Przewiduje się, że zabiegi będą przeprowadzane około dziesięć razy w ciągu roku.

 

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, w którym rząd zezwolił na zapłodnienie in vitro, korzystając z DNA trzech rodziców, jednak Stany Zjednoczone rozważają pójście w podobne ślady. Warto jednak dodać, że procedura ta była dotychczas testowana jedynie na zarodkach małp i planuje się dopiero przeprowadzenie badań klinicznych na ludziach.

 

Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w USA słychać głosy osób sprzeciwiających się wprowadzeniu tej metody, którzy nazywają ją "projektowaniem dzieci". Dr. David King, dyrektor brytyjskiego Human Genetics Alert powiedział, że techniki te są nieetyczne a naukowcy chcą osiągnąć totalną kontrolę nad naturą, co jest niebezpieczne i uznawane za zabawę w Boga. Również w Stanach Zjednoczonych, Centrum Genetyki i Społeczeństwa (CGS) wyraża swój sprzeciw i chce zorganizować petycję przeciwko przyjęciu tej metody.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/wielka-brytania-zezwolila-zaplodnienie-vitro-korzystajac-dna-trzech-osob

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika : )

No to zaczeło się

No to zaczeło się pojektowanie dzieci. inne mitochondrium to "chyba" nic stasznego, ale potem pewnie bedą oferować zmianę koloru wlosów, oczu czy charakteru, a moda wsród kobiet zrobi swoje, i tak za pare lat zaczną się rodzić np sami wysocy bruneci albo blondyni, tyle że igrając z bioróżnorodnością można calkowicie zniszczyć dany gatunek. Zaużmy że "typowy" rudy brytyjczyk ma gen sprawiajacy że jest odporny na jakąś chorobę, ale ten gen jest zwiazany tylko z tym kolorem włosów a naukowcy jeszcze go nie odkryli(wiedza tylko o małym kawalku genów), a tu nagle ludzie bedą chceli zmieniać dzieciom kolory, i tak po jednym pokoleniu takich zabaw przychodzi choroba która zabija wszystkie takie  blond dzieci, jeśli w społeczności są jeszcze te rude, to społeczność przetrwa, ale jeśli moda doprowadzi do tego że wszyscy bedą chcieli mieć to samo to wyginą calkowicie.

Skomentuj