Brytyjski polityk ostrzega, że Putin jest zagrożeniem dla obecnego globalnego porządku

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Rosyjska interwencja wojskowa na Bliskim Wschodzie oraz "transformacja globalnego statusu" tego państwa zadziwiła Zachód. Rory Stewart, brytyjski minister Departamentu Rozwoju Międzynarodowego twierdzi, że "wywyższanie się" Władimira Putina powoduje iż światowy porządek zaczyna wymykać się spod kontroli.

 

Polityk z Wielkiej Brytanii powiedział, że podczas gdy świat płonie w konfliktach, Stany Zjednoczone nie wiedzą jakie działania należy podjąć aby je rozwiązać. Zachód zmaga się z wieloma problemami, podczas gdy Rosja rośnie w siłę i dokonała transformacji w ciągu trzech ostatnich lat.

"Świat wymyka się spod kontroli. Spójrzcie na cały łuk wydarzeń, jakie mają miejsce w północnej Nigerii, w Mali, Czadzie; na to co w dalszym ciągu dzieje się w Libii, na problemy które utrzymują się w Somalii, nie wspominając o tym co dzieje się w Darfurze, Południowym Sudanie, Jemenie, Ukrainie, w Iraku, w Syrii. Obserwujecie prawdziwy upadek wielostronnego systemu w czasie gdy Stany Zjednoczone mają coraz większe wątpliwości co do działań, które należy podjąć, aby rozwiązać te problemy." - powiedział Rory Stewart.

Zdaniem brytyjskiego ministra, jeszcze kilka lat temu to byłoby nie do pomyślenia, aby Rosja zagrażała globalnemu porządkowi operując na Ukrainie oraz stwarzając zagrożenie dla państw bałtyckich i w Syrii. Z drugiej strony, Barack Obama kończy swoją kadencję a jego administracja nie może już zdziałać zbyt wiele.

 

W obecnej sytuacji wydaje się, że wybór nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie mieć istotny wpływ na dalsze wydarzenia na świecie. Hillary Clinton to zdecydowana zwolenniczka wojny z Rosją, zaś Donald Trump nawołuje do naprawy stosunków z tym państwem, przez co jest często nazywany "agentem Putina". W najbliższych miesiącach przekonamy się jaki kurs obierze nowy rząd w USA.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ekstragoon

Paradoksalie jet gwarantem

Paradoksalie jet gwarantem pokoju.

Jest w 100% biznesmenem w specyficznej sferze pokoju (lub wojny) światowego. Wszysko co robi to negocjacje o więksże korzyści / wpływy. Światem rządi pieniądz i sex, nie wiem pod co Jego podpiąć lecz to jest oczywista oczywistość (cytując klasyka). To jest teatr. a sceną jest świat, raz Aleppo a raz Donbas. Obawiam się tego co będzie o nim....

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika kordian

to nie putin jest zagrozeniem

to nie putin jest zagrozeniem dla swiatowego pokoju lecz chciwi pseudoamerykanie  a raczej amerykanscy i nie tylko amerykanscy syjonisci....ameryka chce zresetowac swoj przeogromny dlug wobec wielu panstw...w tym chin...zgadnijcie kto na tym...jak zwykle skorzysta?...no wlasnie....

Strony

Skomentuj