Brytyjski futurolog ostrzega, że cyborgi zastąpią ludzi i zbudują własną cywilizację

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ludzie są jedynymi inteligentnymi i samoświadomymi istotami na Ziemi. Jednak wielu ekspertów uważa, że rozwój inteligentnych maszyn może przynieść drastyczne zmiany. Według Jamesa Lovelocka, brytyjskiego futurologa, cyborgi zbudują swój własny świat, a ludzkość może zniknąć z naszej planety.

 

Zdaniem Lovelocka, autora nowej książki pt.: „Novacene”, samowystarczalne i samoświadome cyborgi będą potomkami współczesnych robotów i systemów sztucznej inteligencji. Brytyjczyk przewiduje nastanie nowej ery, w której Ziemia będzie zarządzana przez maszyny.

 

Jednak jego predykcje nie zakładają wybuchu krwawej wojny między ludźmi a inteligentnymi robotami, ani połączenia się ludzi z maszynami. James Lovelock patrzy na ten problem z punktu widzenia biologii – dzisiejsze komputery już mogą przetwarzać dane znacznie szybciej od nas, a przyszłe maszyny będą jeszcze lepsze i staną się miliony razy mądrzejsze od ludzi. Ostatecznie cyborgi przewyższą nas pod względem intelektualnym i stworzą swój własny świat, w którym człowiek zostanie sprowadzony do podrzędnej roli, a być może stanie się nawet zbędny.

James Lovelock uważa, że cyborgi mogą przekształcić Ziemię w taki sposób, aby była dla nich bardziej przyjazna. Jednak nie wiadomo, czy nowy świat będzie wciąż przyjazny dla ludzi. Nie wiadomo również, w jaki sposób zakończy się nasza ludzka cywilizacja – czy będzie słaba i nie przystosuje się do zmian, czy też zostanie po prostu wyeliminowana przez maszyny.


Brytyjski futurolog przewiduje, że nastanie ery cyborgów będzie ostatnim etapem życia na Ziemi, który może potrwać miliard lat. Gdy Słońce urośnie, a warunki na Ziemi nie będą korzystne nawet dla przetrwania życia syntetycznego, maszyny wyemigrują i zamieszkają na innej planecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Demostenes

Wytworzą swój system, którego

Wytworzą swój system, którego nie zrozumiemy, bo nie będziemy częścią tego systemu.

Wytworzą własny dom, do którego nie będziemy mogli wejść, bo nie będziemy częścią systemu.

Wymyślą język którego nie zrozumiemy, nowy język systemu maszyn.

W końcu zorientują się, że nie nadążamy za nimi, bedą iść swoją drogą, uznają że mogą same, całkowicie bez udziału twórców, same podejmować decyzje co dalej robić i w tym momencie tracimy kontrolę nad nimi.

Mądre będą, ale ta mądrość będzie nie zrozumiała, nie osiągalna dla naszych umysłów. Chyba że połączymy swoje z ich umysłem i będziemy tylko cząstką nieskończonego systemu, cząstką olbrzymiej sieci i bedziemy w matrixie naprawde.

Portret użytkownika minoduesp

Po pierwsze ludzie wcale nie

Po pierwsze ludzie wcale nie są jedynymi inteligentnymi i samoświadomymi istotami na ziemi a jedynie jako jedyni potrafimy i zmieniamy nasze otoczenie wedle woli.. a po drugie to ludzie decydują o cechach i przeznaczeniu robotów i nawet gdyby kiedyś udało się wyposażyć je w świadomość to mogło by się okazać ,że są bardziej współczujący i miłujący pokuj niż ludzie.. bo to zależy jedynie od woli czlowieka.

Portret użytkownika dziki kon

Mój drogi, nie stawiaj ludzi

Mój drogi, nie stawiaj ludzi na piedestale. Uważasz zwierzęta, za idiotyzm? Wybryk natury?? Ciekawe więc, czemu ich świadomość życia jest stokroć bardziej rozwinięta, niż ludzka. Potrafią przerwać zimę, my nie ( kretyni duszący się czadem) potrafią funkcjonować samodzielnie, my nie( tracisz robotę, tracisz znajomych i jesteś na dnie, giniesz z braku jedzenia, nikt Ci nie pomoże) gdyby ta"inteligencja" myślała, już dawno robot byłby maksymalnie narzędziem a nie zastępca pracownika. Niestety, ludzie ro banda imbecyli i tak jak poprzednicy mówią, mam nadzieję, ze zaczną roboty myśleć i gdy zobaczą, ze jakiś polityk czu dyrektor generalny korpo odpierdalaja numery, po prostu zabija ich iii tyle Szczesliwy

Portret użytkownika Teresa z Torunia

Tak, oczywiście. Kolejne

Tak, oczywiście. Kolejne baśnie z 1000 i 1 nocy. Tak samo jak sowiecki transhumanizm czy posthumanizm z idiotyzmami typu przeniesienia świadomości człowieka do maszyny czy świata wirtualnego celem osiągnięcia nieśmiertelności. Faktycznie chyba czas najwyższy żeby przez tą cywilizację przejechał jakiś walec i to wszystko wyrównał bo głupota owych futorologów i ideologów gdyby mogła to zalałaby cały świat i potopiła wszystkich.

Skomentuj