Brytyjska technologia nawigacji kwantowej - kluczowe rozwiązanie na rosyjskie zagłuszanie GPS

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Brytyjczycy przetestowali w akcji nowatorski system nawigacji zwany nawigacją kwantową. Ma ona być całkowicie odporna na zakłócenia i stanowić rozwiązanie zapasowe w przypadku awarii systemu GPS.

 

 

Nowy system nie jest oparty o satelity jak GPS, jego działanie opiera się na fizyce kwantowej. Oznacza to, że polega on na właściwościach bardzo małych cząstek materii. Wielka Brytania jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie technologii kwantowych i mocno inwestuje w rozwój na tej płaszczyźnie czego dowodem jest opracowana niedawno 10-letnia brytyjska rządowa strategia kwantowa.

 

W marcu 2024 roku jeden z brytyjskich myśliwców RAF-u znalazł się w bardzo groźnej sytuacji. Przelatując blisko rosyjskiego terytorium, jego sygnał GPS został silnie zakłócony. Pilotowi udało się wyciągnąć maszynę z niebezpiecznej strefy, jednak w przyszłości takie sytuacje mogą doprowadzić na przykład do utraty samolotu lub omyłkowego wlecenia w rosyjską przestrzeń powietrzną.

 

W świetle wydarzeń związanych z zakłócaniem systemu GPS przez Rosjan, rozwiązania takie jak nawigacja kwantowa mogą umożliwić samolotom swobodne nawigowanie w każdych warunkach. Wytrąciłoby to Rosjanom z ręki spory atut w wojnie hybrydowej i zabezpieczyło maszyny państw zachodnich przed zagrożeniami jakie niosą za sobą niedokładności w systemie GPS.

 

Możliwe także, że nawigacja kwantowa sprawdziłaby się w precyzyjnych pociskach rakietowych i artyleryjskich. W ten sposób armie NATO zyskałyby potężną broń zdolną do rażenia wrogich celów nawet w środowisku silnie działających systemów walki radioelektronicznej. Obecnie używane na przykład przez Ukraińców pociski takie jak Excalibur czy GMLRS korzystające z nawigacji GPS są bardzo niecelne, gdy Rosjanie posiadają w regionie ataku dobrze działające i silne zagłuszarki.

 

Brytyjscy eksperci podkreślają, że nawigacja kwantowa może być kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa lotów w obliczu rosyjskich działań mających na celu zakłócanie sygnału GPS. Nowy system ma być całkowicie odporny na tego typu ataki, a co za tym idzie, umożliwić swobodne poruszanie się statków powietrznych, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.

 

Technologia ta może mieć również zastosowanie w precyzyjnym rażeniu celów przez pociski rakietowe i artyleryjskie. Dzięki temu, siły NATO zyskałyby narzędzie pozwalające na skuteczne neutralizowanie wrogich obiektów, nawet w środowisku intensywnej walki radioelektronicznej prowadzonej przez Rosję.

 

Wdrożenie nawigacji kwantowej to kolejny krok w kierunku zwiększenia odporności zachodnich systemów na rosyjskie działania hybrydowe. Choć technologia ta wciąż znajduje się w fazie testów, jej potencjał jest ogromny i może stanowić kluczowe rozwiązanie w obliczu narastających zagrożeń związanych z zakłócaniem sygnału GPS.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika styx

Zolc ktora wylewa sie z

Zolc ktora wylewa sie z twojego szpetnego odwloka bywa doprawdy nozaca. tak po prawdzie to nawet ci nieco wspolczuje. Ten obraz ktory widzisz patrzac w lustro musi byc niezmiernie bolesny. W polaczeniu z tym iz masz swiadomosc ze nawet wewnatrz wypelnia cie zgnilizna nie dziwi fakt wyciekow wspomnianej zolci. chcialbym ci powiedziec ze bedzie lepiej ale nie lubie klamac. Powiem wiec tylko ze juz blisk konca roskladu...

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika axell69

Kolejny  paszkwil , niech ci

Kolejny  paszkwil , niech ci anglosasi  dokończą   remonty  czy  budowy od podstwa   swoich okrętów      nawodnych  i podwodnych  -  wszystko co  tu pisane jest   , jest pisane z  rękawa  , jak  szulerzy   z asami  

Armia brytyjska buduje   !!   szumnie napisane    ale gdy człowiek    spojży w wstecz  , to ci sami  budowali już tytanika który miał nie dopłynąć  , inni  szukali  ten niezatapialny  okręt  , szukali bo miało byc na  nim   dużo  skarbów - nic nie było  bo wypłynął pusty jak dzwon   , ale  zydowska   narracja  płynie nadal  ??  ha ha        ile jeszcze  zydy mogą was  oszukiwać   , no ile    razy jeszcze dacie się  ograć  ,  wiara  z huja nadjąrdańska wzięta   krzyżem stoi wam w  głowach - a mimo to   zapierdalacie do     księżólka  po odpust  nadzwyczajny ?? no to jestem podziwu  

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj