Brytyjska prymatolog przewiduje rychłe wyginięcie szympansów i goryli

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Małpy znikną z powierzchni Ziemi w ciągu kilku lat - powiedziała zoolog Jane Goodall w wywiadzie dla Agence France - Presse. W ciągu ostatnich 50 lat liczba szympansów spadła z dwóch milionów do trzystu tysięcy, mówi Goodall.

 

Według ONZ, na które powołuje się AFP, w 2030 roku 90 procent siedlisk małp człekokształtnych w Afryce i aż 99 procent terenów w Azji ulegnie wpływowi ludzkiej cywilizacji. Rozwój infrastruktury, wylesianie, wydobycie minerałów, ropy naftowej i gazu - wszystkie te czynniki prowadzą do zniszczenia małp.

„Jeśli nic nie zmieni, one po prostu znikną lub będą żyć w małych enklawach, cierpiąc z powodu chowu wsobnego" - mówi badaczka.

„Zachowujemy się jak schizofrenicy, posiadający tak potężny intelekt, ale zdaje się, że zapominamy, jak żyć w harmonii z naturą. Jeśli stracimy małpy, to tylko dlatego, że lasy deszczowe znikają "- dodała pani zoolog.

Jane Goodall jest ambasadorem pokojowym przy ONZ odznaczona królewskim Krzyżem Orderu Imperium Brytyjskiego. Goodall zyskała rozgłos, badając życie szympansów w Parku Narodowym Gombe – Stream w Tanzanii. Brytyjka pierwsza udowodniła, że szympansy potrafią używać prymitywnych narzędzi tj. kamienie. Ponadto, badanym osobnikom zawsze nadawała imiona zamiast numerów.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Ludzie nigdy nie wiedzieli

Ludzie nigdy nie wiedzieli jak żyć nie tylko w harmonii z naturą, ale i innymi ludźmi. Muszą się dopiero tego nauczyć. Ludzkość musi zdać sobie sprawę, że to nazywa chaosem jest harmonią, a to co nazywa porządkiem jest terrorem.

Skomentuj