Brytyjscy naukowcy opracowali technologię przekształcania plastiku w wodór i elektryczność

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Brytyjscy naukowcy we współpracy z dwoma lokalnymi firmami stworzyli przełomową technologię, która przekształca plastik w wodór i energię elektryczną. Co więcej, na terenie Wielkiej Brytanii już wkrótce może powstać pierwszy zakład. Inicjatywa pozwoli nie tylko zmniejszyć ilość odpadów w morzach i oceanach, ale też wytwarzać z nich cenny surowiec.

 

Technologia DMG powstała dzięki kooperacji zespołu badawczego z Uniwersytetu w Chester oraz firmy Powerhouse Energy i Waste2Tricity. Wykorzystuje ona komorę termiczną, w której tworzywa sztuczne przetwarzane są w wysokiej jakości wodór. W porównaniu do tradycyjnych metod spalania, rozwiązanie brytyjskiego zespołu emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych i pozostawia niewiele stałych i płynnych odpadów. Co więcej, produktem ubocznym procesu jest energia elektryczna.

Prototyp przechowywany jest na uniwersytecie, lecz firma Waste2Tricity chce wybudować pierwszy zakład w hrabstwie Cheshire, aby upewnić się, czy pełnowymiarowa fabryka będzie skutecznie przetwarzać plastik i wodór. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Waste2Tricity otworzy swoje zakłady również w południowo-wschodniej części Azji, aby kupować plastikowe odpady w cenie 50 dolarów za tonę, dzięki czemu będzie można zmniejszyć zanieczyszczenie w rzekach i oceanie.

 

Nowa technologia pozwoli wytwarzać wodór i elektryczność z tworzyw sztucznych, których nie można poddawać recyklingowi. Być może jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli pozbyć się nadmiaru plastiku w sposób ekologiczny i oczyścić oceany ze śmieci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

naprodukowali śmieci a teraz

naprodukowali śmieci a teraz cieszą się jak Bambo z bateryjki że będą je przed eony lat przerabiać ...  to cały zwierzęcy postemp  czy tylko wycinek geniuszu. .a co z odpowiedzialnością.  wszystkich śmieciowo-producentów. 

Portret użytkownika Kruczysko

Az sie musiałem zalogować.

Az sie musiałem zalogować. Wspaniale jest czasem poczytać coś napawajacego optymizmem. Dziś gdy co roku do ocenu trafia blisko 8 milionów ton plastiku jest to naprawdę dobra wiadomość. Ciekawe tylko czy nie zniknie tak szybko jak się pojawiła, czas pokaże

Pozdrawiam

Kruk

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Portret użytkownika Zenek ;)

Ze 10 lat temu czy WIĘCEJ

Ze 10 lat temu czy WIĘCEJ

 

na Politechnice Rzeszowskiej (czy gdzieś tam za siedmioma rzekami)....

 

opracowano TECHNOLOGIĘ ZAMIANY PLASTIKOWYCH ODPADÓW W BENZYNĘ.

 

ale że wynalazku SIĘ NIE UDAŁO UKRAŚĆ do iSSraela (jak naprzykład zderzaka Łagiewki czy turbinkę Kowalskiego) PRZEPADŁ ON W BIUROKRATYCZNEJ OŚMIORNICY.....

 

pod pozorem NIEEKOLOGICZNOŚCI ROZWIĄZANIA.

 

bo jak za czasów ZŁODZIEJA żyda Einsteina i dziś  NAJŁATWIEJ SIĘ KRADNIE PATENTY podczas ich "zatwierdzania"....

czy na slogan zwany BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE....  bynajmniej nie tego autochtonicznego wynalazkowi.

Portret użytkownika wyzdro

Plastik składa się z wodoru i

Plastik składa się z wodoru i węgla co oznacza że uwalnijc wodór zostaje im węgiel najpewniej w postaci utlenionej czyli dwutlenku węgla - sam gaz cieplarniany.Więc co za bajeczki opowiadają ci "Brytyjscy naukofcy" ?

Jak spalisz butelkę plastikową to uzyskasz dokładnie to samo - możesz ogrzać dom albo zasilić turbine by uzyskać prąd .Gdzie tu to wielkie odkrycie ?

Portret użytkownika Pao1

To są wiadomości, które lubię

To są wiadomości, które lubię słyszeć... Reszta tych, tzw. naukowców, powinna sobie zrobić challenge, w ratowaniu Ziemi, a nie tworzyć jakieś zderzacze hardonów, czy pchać te puste łby do czarnych dziur, czy wzychać do pustych planet. Natura, to jest twór doskonały, niszczony przez człowieka. W końcu się w.k.u.r.w.i. i pozamiata wszystkich, winnych i niewinnych...

Skomentuj