Brytyjscy lekarze przywrócili wzrok wykorzystując komórki macierzyste

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Lekarze z kliniki okulistycznej Murfields w Londynie za pomocą rewolucyjnych metod byli w stanie przywrócić wzrok dwóm starszym pacjentom. Naukowcy mają nadzieję, że ta forma terapii pojawi się w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych pięciu lat. Metodologia i wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Biotechnology.

 

Wzrok został przywrócony dwóm starszym pacjentom z zwyrodnieniem plamki - zaburzeniem siatkówki, które często objawia się po sześćdziesiątym roku życia (objawia się rozmyciami i pojedynczymi martwymi polami). Nowy sposób leczenia choroby został opracowany przez naukowców z University College of London przy pomocy personelu z Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem.

 

Naukowcy opisali również proces leczenia. Pojedyncze embrionalne komórki macierzyste są hodowane w miejscu tkanki o średnicy 6 milimetrów, zawierającej 100 tys. komórek barwnikowych siatkówki. Następnie w to miejsce umieszcza się cienką rurkę, którą wprowadza się przez małe nacięcie w oku. Miejsce znajduje się za siatkówką, gdzie komórki macierzyste ostatecznie zastępują komórki uszkodzone przez chorobę. Zabieg przeprowadza się w 45 minut w znieczuleniu miejscowym.

 

„Kilka miesięcy przed operacją mój możliwości widzenia były naprawdę okropne. Nic nie widziałem prawym okiem. To, co zrobili, jest cudowne i miałem szczęście, że mój wzrok został przywrócony "- powiedział reporterom jeden z uczestników eksperymentu, 86-letni Douglas Waters. Na stronie internetowej szpitala naukowcy stwierdzili, że obaj pacjenci mogą teraz odczytać do 60 - 80 słów na minutę.

 

Dwunastomiesięczna obserwacja kliniczna Watersa i innego pacjenta wykazała, że u obu uczestników eksperymentu stwierdzono znaczną poprawę. W tym samym czasie przeszczepione komórki nie były idealnym zamiennikiem, a lekarze naprawiali niewielkie oznaki odrzucenia. Niemniej jednak obaj pacjenci „zostali uzdrowieni".

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Hurra! Cyżby to już dziesięć

Hurra! Cyżby to już dziesięć lat mineło odkąd co chwila mamy sukcesy dzięki komórkom macierzystym!? Jak ten czas szybko leci, a więc krótko podsumujmy te medialne dziesięcioletnie osiągnięcia!
Komórki macierzyste odtwarzają komórki nerwowe dzięki czemu znikają nam niedowłady spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego jak i wszelkich innech połączeń nerwowych! Osłonki mielionowe odrastają dzięki komórkom macierzystym! Skóra zniszczona wszekimi typami poparzeń odrasta bez żadnych blizn! - dzięki komórkom macierzystym! Uszkodzone mięśnie każdego typu odrastają dzięki komórkom macierzystym! Uszkodzenia mózgu alzheimery i inne takie znikają dzięki komórkom macierzystym! Wątroba, zęby, nerki, trzustka, fragmenty jelita, każda warstwa tetnicy lub żyły, żołądek, a nawet kości odrastają dzięki komórkom macierzystym!
A teraz uwaga, bo przedstawiamy prawdziwego czempiona medycudnych sukcesów, bez których odtrąbienia, od dziesięcioleci nie mógłby się zacząć żaden miesiąc....panie i panowie... przed nami ...TAAAAKKK! Leczenie skutków zawału SERCAAAA! Dzięki komu?! Dzięki ku.wa komórkom macierzystym!!!
Jak długo żyję na tym świecie to non stop jest p.olenie w tym samym tonie, z tym samym zachwytem, z tym samy brakiem przełożenia na rzeczywistość.

Skomentuj