Brytyjscy lekarze przywrócili wzrok wykorzystując komórki macierzyste

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Lekarze z kliniki okulistycznej Murfields w Londynie za pomocą rewolucyjnych metod byli w stanie przywrócić wzrok dwóm starszym pacjentom. Naukowcy mają nadzieję, że ta forma terapii pojawi się w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych pięciu lat. Metodologia i wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Biotechnology.

 

Wzrok został przywrócony dwóm starszym pacjentom z zwyrodnieniem plamki - zaburzeniem siatkówki, które często objawia się po sześćdziesiątym roku życia (objawia się rozmyciami i pojedynczymi martwymi polami). Nowy sposób leczenia choroby został opracowany przez naukowców z University College of London przy pomocy personelu z Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem.

 

Naukowcy opisali również proces leczenia. Pojedyncze embrionalne komórki macierzyste są hodowane w miejscu tkanki o średnicy 6 milimetrów, zawierającej 100 tys. komórek barwnikowych siatkówki. Następnie w to miejsce umieszcza się cienką rurkę, którą wprowadza się przez małe nacięcie w oku. Miejsce znajduje się za siatkówką, gdzie komórki macierzyste ostatecznie zastępują komórki uszkodzone przez chorobę. Zabieg przeprowadza się w 45 minut w znieczuleniu miejscowym.

 

„Kilka miesięcy przed operacją mój możliwości widzenia były naprawdę okropne. Nic nie widziałem prawym okiem. To, co zrobili, jest cudowne i miałem szczęście, że mój wzrok został przywrócony "- powiedział reporterom jeden z uczestników eksperymentu, 86-letni Douglas Waters. Na stronie internetowej szpitala naukowcy stwierdzili, że obaj pacjenci mogą teraz odczytać do 60 - 80 słów na minutę.

 

Dwunastomiesięczna obserwacja kliniczna Watersa i innego pacjenta wykazała, że u obu uczestników eksperymentu stwierdzono znaczną poprawę. W tym samym czasie przeszczepione komórki nie były idealnym zamiennikiem, a lekarze naprawiali niewielkie oznaki odrzucenia. Niemniej jednak obaj pacjenci „zostali uzdrowieni".

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Hurra! Cyżby to już dziesięć

Hurra! Cyżby to już dziesięć lat mineło odkąd co chwila mamy sukcesy dzięki komórkom macierzystym!? Jak ten czas szybko leci, a więc krótko podsumujmy te medialne dziesięcioletnie osiągnięcia!
Komórki macierzyste odtwarzają komórki nerwowe dzięki czemu znikają nam niedowłady spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego jak i wszelkich innech połączeń nerwowych! Osłonki mielionowe odrastają dzięki komórkom macierzystym! Skóra zniszczona wszekimi typami poparzeń odrasta bez żadnych blizn! - dzięki komórkom macierzystym! Uszkodzone mięśnie każdego typu odrastają dzięki komórkom macierzystym! Uszkodzenia mózgu alzheimery i inne takie znikają dzięki komórkom macierzystym! Wątroba, zęby, nerki, trzustka, fragmenty jelita, każda warstwa tetnicy lub żyły, żołądek, a nawet kości odrastają dzięki komórkom macierzystym!
A teraz uwaga, bo przedstawiamy prawdziwego czempiona medycudnych sukcesów, bez których odtrąbienia, od dziesięcioleci nie mógłby się zacząć żaden miesiąc....panie i panowie... przed nami ...TAAAAKKK! Leczenie skutków zawału SERCAAAA! Dzięki komu?! Dzięki ku.wa komórkom macierzystym!!!
Jak długo żyję na tym świecie to non stop jest p.olenie w tym samym tonie, z tym samym zachwytem, z tym samy brakiem przełożenia na rzeczywistość.

Skomentuj