Brytyjscy eksperci wojenni udzielają pomocy Arabii Saudyjskiej w walce z rebeliantami w Jemenie

Kategorie: 

Źródło: Tech. Sgt. Hans Deffner/Wikimedia Commons

Jak donosi Sky News, który powołuje się na własne źródła, brytyjscy eksperci wojenni współpracują z królestwem Saudów w konflikcie zbrojnym przeciwko szyickiej rebelii w Jemenie. Na Wielką Brytanię spada kolejna fala krytyki za wspieranie reżimu, który narusza podstawowe prawa człowieka i wywołał swoimi działaniami katastrofę humanitarną.

 

Arabia Saudyjska jest de facto największym importerem uzbrojenia. Pod koniec grudnia, ten sunnicki kraj podpisał największą transakcję w 2015 roku oraz jedną z największych w przeciągu ostatnich 10 lat. Dotyczy on zakupu samolotów Eurofighter Typhoon za niemal 70 miliardów dolarów. Przypomnijmy, że niemal w tym samym czasie państwo Saudów dokonało masowej egzekucji, zabijając między innymi szyickiego duchownego i opozycjonistę Nimra al-Nimra. Jak dotąd żaden sojusznik nie potępił działań Arabii Saudyjskiej, która oficjalnie stoi na straży praw człowieka przy ONZ (sic!).

 

Według Sky News, Wielka Brytania nie tylko sprzedaje uzbrojenie ale także wspiera królestwo Saudów w jemeńskim konflikcie zbrojnym, który toczy się o przywrócenie do władzy obecnego prezydenta, Abd Rabbuh Mansur Hadiego, oraz unicestwienie rebelii wspieranej przez Iran. Kilku brytyjskich ekspertów ma pomagać w wybieraniu celów nadających się do ataku.

 

Organizacje zajmujące się prawami człowieka, między innymi Human Rights Watch i Amnesty International twierdzą, że w Jemenie popełniane są poważne zbrodnie wojenne, w których giną nie tylko uczestnicy stron konfliktu, ale także cywile. Wielokrotnie stosowano również zakazaną broń. Problem jednak w tym, że Arabia Saudyjska jest przewodniczącym Komitetu ONZ ds. Praw Człowieka, więc ewentualne śledztwo w tej sprawie może zostać przeprowadzone właśnie przez sunnicki reżim.

 

Wojna w Jemenie trwa od 10 miesięcy i szacuje się, że zginęło już co najmniej 10 tysięcy ludzi. Wielka Brytania bierze częściowo odpowiedzialność za katastrofę humanitarną w tym kraju, choć Ministerstwo Obrony zaznacza iż kraj nie uczestniczy bezpośrednio w działaniach zbrojnych. Nikt nie ma zamiaru potępiać Arabii Saudyjskiej, która przecież kupuje uzbrojenie od swoich sojuszników za miliardy dolarów.

 

 

Źródło: http://news.sky.com/story/1618646/exclusive-uk-helping-saudis-yemen-campaign

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika inzynier magister

Zgadza się upadlino ! Unia

Zgadza się upadlino ! Unia Europejska czyli Związek Europejskich Republik Socjalistycznych Lucyferian przekształcił się w państwo totalitarne .Towarzysze Komisarze oraz towarzysz Przewodniczący szwab wywodzą się ze środowiska lewicy laickiej promującej marksizm kulturowy m in walkę płci i satanizm. Lewica Laicka jest wrogiem Państw Narodowych i Narodów oraz Kościoła Rzymsko-Katolickiego od rewolucji francuskiej.Tow Przewodniczący szwab nie jest strażnikiem porządku prawnego w danym państwie ale jakimś wywrotowcem.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika zyx

Polacy chociaż potrafili w

Polacy chociaż potrafili w jakiś sposób zmienić rząd gdy odwalał za duże numery. Może nie na najlepszy, ale przynajmniej odpowiedni w 70% bieżących spraw.
Ale rządy starej unii to już jawna korupcja i wykorzystywanie całych państw do prywatnej wojny o władze kilku ludzi (np.  z grupy bilderberg).

Portret użytkownika Mojeimię44

Front się rozciąga. Jest to

Front się rozciąga. Jest to front w każdym tego słowa znaczeniu. Nie dość, że wschodnio zachodni to jeszcze religijny, militarny, ekonomiczny i ideałowy.a ma być to rok miłosierdzia Jezusa jak oznajmił Franciszek. Tylko, że syjoniści z kościoła tam zrobili piekło. A imigranci zamiast z miłością przychodzą z pogwałceniem prawd chrześcijańskich. Więc miłosierdzie odbierają m.in. jako gwalt na białych kobietach. Więc albo kościół klamie albo Jezus. Moim zdaniem kościół odwrócił się od boga a z ust jego płyną same bluźnierstwa i bałwochwalstwa. Niech w końcu mówią publicznie że III wojna światowa już trwa. Ile będą to ukrywać?

Portret użytkownika U_P_Adlina

Jak zwykle włodi, nie

Jak zwykle włodi, nie błyszczysz inteligencją!! A także znajomością podstaw ortografii!! Niepodzielam, pisze się w jezyku polskim: Nie podzielam. Osobno włodi!! Nie wiem jak po ukraińsku, ale ty wiesz na pewno. Najpierw skończ podstawówkę, a potem zabieraj sie do pisania!!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj