Brytyjczycy zrekonstruowali Stonehenge

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kamienny wywiercony z monolitu należącego do Stonehenge – jednego z najważniejszych zabytków w Anglii – został zwrócony na miejsce, 60 lat po usunięciu go podczas wykopalisk archeologicznych. Cylinder o długości 1,08 m i średnicy 25 milimetrów został usunięty z jednego z kręgów w 1958 r., ponieważ kamień pękł i miał zostać wzmocniony metalowymi prętami.

Robert Phillips, pracownik firmy Van Moppes zajmującej się cięciem diamentów, który miał wykonać tę pracę, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wziął kamień ze sobą. W ubiegłym roku, w przeddzień swoich 90. urodzin, Phillips poprosił, aby fragment ten powrócił do Anglii.

„Ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewaliśmy, był do mężczyzny z Ameryki, który powiedział nam, że ma kawałek Stonehenge.” – powiedziała Heather Sebire, kuratorka organizacji English Heritage zajmującej się zabytkami.

Badacze z English Heritage uważają, że brakujący element, który nie uległ zwietrzeniu tak jak pozostałe monolity, może być niezwykłą pomocą w określeniu dokładnej daty pochodzenia kromlechu.

Datowanie radiowęglowe pozostałych kręgów pokazuje, że Stonehenge zostało zbudowane około 4000–5000 lat temu. Badacze nie znają odpowiedzi na pytanie w jakim celu wzniesiono kamienny krąg, choć teorie sugerują, że mogło to być miejsce kultu lub obserwatorium astronomiczne.

 

Tysiące pogan, druidów i turystów każdego roku gromadzi się na wzgórzu Stonehenge, aby obserwować wschodzące słońce w czasie przesileń letnich i zimowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika yann

cylinder kamienny długi na

cylinder kamienny długi na metr o o średnicy 25mm WYWIERCONY? widać, że redaktorka jest specem od " tematyki medycznej i zdrowym żywieniu ", bo z obróbki kamienia nie wie NIC. i widocznie jej to nie przeszkadza.

konia z rzędem temu, kto takie cudo wywierci w kamieniu.

Portret użytkownika Kwazar

Brytyjczycy zrekonstruowali

Brytyjczycy zrekonstruowali Stonehenge ? Czyli może i fajnie ale o prawdziwości Stonehenge, to raczej można już zapomnieć.Teraz nadzedł czas na rekonstrukcję piramid a żwawo mi z tym, żeby mnie pod ULUBIENE moje religijne rytuały pasowały i jako grobowce dla pochówku faraonów ! Nima drogi żałobnej farajona do piramidy ? Się zrekonstruuje się dopisze co trzba igdzie trzeba i już.Prawda musi być zawsze po mojej ...naszej stronie chciałem powiedzieć.

Portret użytkownika baca

te stonehenge postawiono w

te stonehenge postawiono w latach 50-tych zaraz po II wojnie... są fotki z tej szopki, filmy oraz stare ryciny pokazujące że dawniej ten krąg stał zupełnie gdzie indziej - w terenach górskich

obecnie stoi na poligonie artyleryjskim na którym bez wiedzy anglików postawiono go w zupełnie innym układzie - to jedna wielka szopka bo te "datowane" na pięc tysięcy lat kamienie są z betonu który otynkowano na niebiesko żeby imitować starożytne kamienie - ten tynk już zresztą z tego betonu odpada więc szkoda gadać...

 

Portret użytkownika Prawda boli

Bredzisz. Te wszystkie

Bredzisz. Te wszystkie "zabytki" powstały pod koniec XX wieku z znaczącym udziałem byłego prezydenta Polski Lecha ... Wałęsy, a ufoki stały na krawędzi płaskiej Ziemi i się temu przyglądały.

PS. Serio ktoś w dzisiejszych czasach wierzy w zdjęcia czy filmy (digitralizacja!) zamiast sprawdzić co pisano w książkach 100 lat temu? Wtedy nie były powszechnie dostępne takie techniki fałszowania jak dzisiaj, a i naukowcy nie byli przekupywani.

Portret użytkownika Medium

digitralizacja!

digitralizacja!

Nie wygląda to na zwykłą literówkę... Sprawdź słówko.

 Wtedy nie były powszechnie dostępne takie techniki fałszowania jak dzisiaj, a i naukowcy nie byli przekupywani.

Wtedy to żyłeś w PRL-u, więc mniej docierały wieści o masowej falsyfikacji jak miała miejsce w zachodnim świecie. 

Portret użytkownika Prawda boli

A to przepraszam.

A to przepraszam.

Nie wiedziałem, że wtedy na wspaniałym zachodzie ludzie mieli superkomputery do produkcji CGI w domu a photsohop obsługiwały dzieci w przedszkolu ;P

PS. Pozatym 100 lat temu nie tylko mnie nie było na świecie ale nawet PRL-u.

Skomentuj